«Իմ քայլը» խմբակցությունն այսօր Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության գրասենյակում նիստ էր հրավիրել, որին մասնակիցում էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նիստին ներկա է եղել նաեւ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
Նիստի ավարտից հետո ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց, որ հանդիպմանը քննարկել են բացառապես Ամուլսարի հանքի շահագորման հարցը, լսել են կարծիքներ եւ ներկայացրել են առկա իրավիճակը։
«Սրություն չկա, համերաշխ է անցել, լսել ենք կարծիքներ եւ քննարկել։ Եզրահանգում դեռեւս չկա, եթե լինի, հանրությունը կիմանա անպայման»,- ասաց Սիմոնյանը։
Անդրադառնալով քննարկումներին, որ խմբակցության ներսում թեմայի շուրջ տարակարծություններ կան, Սիմոնյանն ասաց. «Տարակարծություն չկա, բովանդակային քննարկում է։ Չի բացառվում որ հանքն ընդհանրապես չշահագործվի, եւ չի բացառվում, որ սկսի շահագաործվի։ Մենք չենք կարող ռիսկի դնել ոչ մեր բնությունը, ոչ մեր պետության վարկանիշը, դրա համար պետք է սպասել վերջնական արդյունքներին»։
Սիմոնյանն ասաց, որ քննարկման ընթացքում պատգամավորները հարցեր են ուղղել վարչապետին ու փոխվարչապետ Ավինյանին, վերջիններս պատասխանել են, ներկայացրել առկա իրավիճակը։․
«Վարչապետի դիրքորոշումը հայտնի է: Ինչ վերաբերում է խոսքին, ապա այն նրա մասին է, թե այսօր ինչ իրավիճակ կա»:
Ինչ վերաբերում է Շրջական միջավայրի նախարարության՝ նոր ՇՄԱԳ իրականացնելու անհրաժեշտության որոշմանը, Սիմոնյանը նշեց, որ այն ճիշտ պետք է լինի:
Ի դեպ՝ նիստին ներկա էր նաեւ մանդատը վայր դնելու դիմում ներկայացրած պատգամավոր Էդգար Առաքելյանը։ Լրագրողները հետաքրքրվեցին՝ արդյոք վերջինս հենց Ամուլսարի՞ խնդրի պատճառով է որոշել մանդատը վայր դնել, Սիմոնյանն ասաց, որ դա ամենեւեին այդպես չէ։
ԱԺ փոխնախագահն ընդգծեց, որ խմբակցությունը բացի Ամուլսարի թեմայից՝ այլ հարց չի քննարկել, այդ թվում՝ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի որոշումը։ Հարցին՝ խմբակցությունում անհնագստացա՞ծ են այդ որոշման առիթով, Սիմոնյանը պատասխանեց․
«Ոչ մեկն անհանգստացած չէ որեւէ բանով, բացի մեր գործից։ Անհանգստանալու բան չեմ նկատել իմ գործընկներների եւ անձամբ ինձ մոտ, իրավական գործընթաց է, վստահ եմ՝ ստանալու է իր տրամաբանական ավարտը»։
Այն հարցին, թե ինչ իրավիճակ է այժմ ՔԿՀ-ներում, արդյոք կա՞ լարվածություն, Սիմոնյանը պատասխանեց. «Իրավիճակը հիմա վերահսկվում է, որեւէ խնդիր չկա եւ մեկ անգամ եւս պնդում եմ, որ ՀՀ-ն քրեական հեղինակությունների համար չէ»,- եզրափակեց ԱԺ փոխխոսնակը։