2019-ի հուլիսին նախորդ տարվա հուլիսի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 1.7% գնաճ
2019 թվականի հուլիսին նախորդ տարվա հուլիսի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 1.7% գնաճ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից:
2019-ի հուլիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ սննդամթերքի եւ ոչ ալկոհոլային խմիչքների գնաճը կազմել է 2.8%: Մասնավորապես հացը թանկացել է 5.5%-ով, ձուն՝ 38.9 %-ով, միսը՝ 3.1 %, թռչնամիսը (հավ, հնդկահավ եւ այլ ընտանի թռչուններ)`13.6 %, բանջարեղենի եւ կարտոֆիլի գներն ընդհանուր աճել են 11,7%-ով, խնձորն էժանացել է 29.4 տոկոսով:
Ալկոհոլային խմիչքների եւ ծխախոտային արտադրատեսակների գներն աճել են 4,1%-ով։ Հագուստի, կոշիկի եւ տրիկոտաժե այլ պարագաների գները աճել են 6.2 %-ով։
Առողջապահության ոլորտում արձանագրվել է գների 1.7 % աճ, տրանսպորտի ոլորտում՝ 1.1% աճ: Կապի, ինչպես նաեւ հանգստի եւ մշակույթի ոլորտներում գները համապատասխանաբար նվազել են 0.5% եւ 1.3%-ով։
Կրթության ոլորտում սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 1.4 %, ռեստորանների եւ հյուրանոցների ոլորտը՝ 1.1% եւ տարբեր ապրանքների եւ ծառայությունների մասով՝ 0.3% աճ։