Ես ողջունում եմ Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը եւ չեմ կարծում, թե նա քաղաքական գնահատական է նկատի ունեցել։ Այս մասին այսօր հրավիրած ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի այսօր արած հայտարարությանը, ըստ որի՝ ԱԺ-ն պետք է դիրքորոշում արտահայտի ՍԴ-ի հետ կապված խնդիրների եւ դրա շուրջ ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ։
Վարչապետն ասաց, որ շատ իրավաբաններ կան, որոնք պնդում են, թե ՍԴ-ն կայացրել է ապօրինի որոշում, եւ ինքը զգուշավորությամբ է վերաբերվում այդ հայտարարություններին, բայց ՍԴ երկու անդամների հատուկ կարծիքի հրապարակումն, ըստ Փաշինյանի, ակնհայտ է դարձնում, որ ՍԴ-ն կայացրել է ապօրինի որոշում․
«Ինչո՞ւ է ՍԴ-ն կայացրել ապօրինի որոշում, գիտեք՝ ինչու, գիտեք՝ ով է ՍԴ նախագահը, ինչպես է դարձել նախագահ, ում միջոցով եւ ում համար։ Եւ ես ձեզ ասեմ՝ այդ որոշումն ընդունած դատավորներից երեքը չգիտեմ, բայց առնվազն երկուսը Մարտի 1-ի հետ ուղիղ կապ ունեն եւ անհասկանալի է, թե ինչու ինքնաբացարկ չեն հայտնել եւ ինչու են մասնակցել այդ գործով որոշման կայացմանը։ Կարծում եմ՝ ԱԺ նախագահը նկատի է ունեցել, որ պետք է այս իրավիճակը քննարկվի, թե արդյոք իրավական ընթացակարգեր կան, որովհետեւ ՀՀ ՍԴ-ն ինչպես հիմնադրաման օրից՝ շարունակելու է գործել Հայաստանի ժողովրդի դե՞մ։ ՍԴ-ն իր ողջ գործունեությամբ Հայաստանի բոլոր դժբախտությունների համահեղինակ է՝ սկսած ընտրությունների կեղծումից։ 1996-ից սկսած՝ ՍԴ-ն ընտրությունների բոլոր կեղծիքները վավերացնող մարմին է, եւ հիմա իրենք մտածում են՝ պիտի շարունակեն գործել ժողովրդի դե՞մ, հանուն կոռուպցիայի՞, հնուն կեղծիքների՞։ Իրենք դա են հայտարարում»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ Հայաստանի ԱԺ-ն եւ ժողովուրդը պետք է մտածեն՝ ինչ են անելու ՍԴ-ի հետ, եւ խոսքը քաղաքական գնահատականի մասին չէ, համենայն դեպս, ինքը չի կարծում, թե Արարատ Միրզոյանն այդ է նկատի ունեցել․
«Ես էլ տվեցի քաղաքական գնահատական, դրանից իրականությունը փոխվե՞ց»,- եզրափակեց վարչապետը։