Օլիմպիական փոխչեմպիոն, աշխարհի, Եվրոպայի չեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը (109կգ) կրկին դարձավ աշխարհի չեմպիոն: Քիչ առաջ թայլանդական Պատայա քաղաքում ընթացող մրցաշարի 109կգ քաշայինների երկամարտում նա բոլորից առաջ անցավ 429կգ արդյունքով: Նա նաեւ մեկական փոքր ոսկի նվաճեց վարժություններից յուրաքանչյուրում: Պոկում վարժությունն ավարտեց 199, իսկ հրումը՝ 230կգ-ով:
Պոկում վարժությունում Սիմոնի արդյունքն աշխարհի ռեկորդ էր: 109կգ քաշային կարգի պոկում վարժությունում մեդալների համար պայքարողները մեկը մյուսի հետեւից ռեկորդային ցուցանիշներ գրանցեցին: Նախ 197կգ-ով ռեկորդ սահմանեց չինացի Ժե Յանը, ապա այն 198կգ-ով թարմացրեց բելառուս Անդրեյ Արամնովը, իսկ վերջակետը դրեց Սիմոնը:
Հրում վարժությունում հայ մարզիկը պատվիրել էր ամենածանր քաշը՝ 230կգ: Նա պայքարն սկսեց, երբ մյուսներն արդեն ավարտել էին: Առաջին մոտեցումը կատարեց եւ չեմպիոն դարձավ: 2-րդով փորձեց հրում վարժության ու երկամարտի ռեկորդ սահմանել, սակայն 241կգ-ը գլխավերեւում պահել չստացվեց: 3-րդ մոտեցումը կատարելուց նա հրաժարվեց:
Սա 22-ամյա Սիմոն Մարտիրոսյանի 2-րդ հաղթանակն է աշխարհի առաջնություններում: Նա չեմպիոնի տիղոսը նվաճում է 2-րդ տարին անընդմեջ:
Այս քաշային կարգում 2-րդ տեղը զբաղեցրեց Արամնովը: Երկամարտում նա գրանցեց 426կգ արդյունք: Բրոնզը բաժին հասավ չինացի Ժե Յանին (420կգ):
Աշխարհի 2019թ. առաջնությունում Հայաստանի հավաքականի կազմում օրեր առաջ աշխարհի չեմպիոն էր դարձել նաեւ Հակոբ Մկրտչյանը (89կգ) երկամարտի 375կգ արդյունքով: Պոկում վարժությունում 1-ական փոքր բրոնզ էին նվաճել Անդրանիկ Կարապետյանը (81կգ) եւ Սամվել Գասպարյանը (102կգ):
Աշխարհի 2019թ. առաջնությունը մեկնարկել է սեպտեմբերի 18-ին: Կավարտվի 27-ին: Այն վարկանիշային է Տոկիո 2020-ի համար: Վաղը պայքարի մեջ կմտնեն Հայաստանի հավաքականի վերջին 2 մասնակիցները: +109կգ քաշային կարգում կպայքարեն օլիմպիական, աշխարհի, Եվրոպայի փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանը եւ Եվրոպայի փոխչեմպիոն Ռուբեն Ալեքսանյանը:
Հայաստանն աշխարհի 2019թ. առաջնությունում ներկայացված էր 9 մարզիկով: Բացի նշված մարզիկներից՝ ելույթ են ունեցել նաեւ 102կգ քաշային Դավիթ Հովհաննիսյանը, 59կգ քաշային Իզաբելլա Յայլյանը, 81կգ քաշային Տաթեւ Հակոբյանը: Նրանք մեդալներ չնվաճեցին: