Զորավարժությունների ընթացքը սկզբից մինչեւ այս պահը շատ բարձր եմ գնահատում․ Դավիթ Տոնոյան
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը սեպտեմբերի 24-ին մեկնարկած զորավարժությունների ընթացքը սկզբից մինչեւ այս պահը շատ բարձր է գնահատում։ Այս մասին նա հայտնեց խորհրդարանում՝ ի պատասխան «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Մովսիսյանի հարցին։
Պատգամավորը մասնավորապես հետաքրքրվել էր, թե ինչպես են ընթանում զորավարժությունները, ինչպիսի դրական արդյունքներ են գրանցվել, աննախադեպ զորավարժությունների շրջանակում ինչպե՞ս է գնահատվում պահեստազորի արագ մոբիլիզացիան։
Դավիթ Տոնոյանը պատասխանեց, որ ունենք աննախադեպ ցուցանիշներ՝ կապված զորահավաքային պատրաստության եւ ԶՈՒ տարբեր ուղղություններով տեղաշարժերի հետ։ Նա ասաց, որ այս վերլուծություն է կատարվում, որը կներկայացվի կառավարությանն ու ԱԺ համապատասխան հանձնաժողովին կամ փակ քննարկումների ձեւաչափով։
Ինչ վերաբերում է աննախադեպ մոբիլիզացիային, նախարարն ասաց, որ կարող է միայն վերահաստատել վարչապետի հայտարարությունը՝ ընդամենը 24 ժամվա ընթացքում ՀՀ ԶՈՒ թվաքանակին հավասարազոր զորահավաքային ռեսուրս է ներգրավվել։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 24-ին Հայաստանի եւ Արցախի Զինված ուժերը սկսել են «Զինված ուժերի ծավալումը, հակառակորդի ագրեսիայի դիմագրավումը» թեմայով լայնածավալ ռազմավարական զորավարժություններ: Զորավարժության նպատակներն են զինված ուժերի ծավալման եւ մարտական կիրառման պլանների գործնական ստուգումը, ներգրավված ուժերի եւ միջոցների մարզումը, զորահավաքային խնդիրների կատարման ուղղությամբ ՀՀ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, ԶՈՒ ղեկավարման օղակներին եւ զորահավաքային ռեսուրսներին գործնական փորձի հաղորդումը, զորավարժություններին ընդգրկված ուժերի, միջոցների, զորահավաքային մարմինների եւ ռեսուրսների հնարավորությունների ուսումնասիրումը եւ ճշգրտումը, շտաբների գործողությունների ներդաշնակումը:
Իսկ խորհրդարանում մեկնարկել է կառավարության անդամներ-պատգամավորներ հարց ու պատասխանը։ Կառավարության ներկայացուցիչներին հարցեր տալու համար հերթագրվել է 47 պատգամավոր։