Հրայր Թովմասյանն ուներ եւ ունի քաղաքական մոտիվացիա, հետեւաբար նա չի կարող լինել ՍԴ նախագահ․ Արարատ Միրզոյան
Ջայլամությունը եւ փարիսեցիությունը երբեք լավ կետի չեն հանգեցնում, եւ եթե ուզում ենք ֆունդամենտալ հարցերի լուծում, ուղղախոսությունն է միակ ճանապարհը։ Ազգային ժողովում՝ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին ԱԺ որոշման նախագծի քննարկման ժամանակ, ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն այսպես սկսեց իր ելույթը։
Նա նշեց, որ որպես ԱԺ նախագահ՝ ողջունում է «Իմ քայլը» խմբակցության զուսպ, հավասարակշիռ ձեւակերպումներով նախաձեռնությունը, իսկ որպես ԱԺ պատգամավոր եւ քաղգործիչ՝ ավելացումներ ունի նախագծին եւ այդ ավելացումներն արեց իր հիշատակած ուղղախոսության ճանապարհով։
Միրզոյանի խոսքով՝ 2 տասնամյակից ավելի՝ ՀՀ-ում զանգվածաբար ապօրինի ազդեցություններ են գործադրվել ընտրական գործընթացների նկատմամբ եւ սրա վերաբերյալ կա լայն հանրային ընկալում եւ կոնսենսուս․
«Այդ ընտրությունների գործընթացներում կասկած կա, որ փորձ է արվել տապալել սահմանադրական կարգը, եւ դրա վերաբերյալ մենք ունենք դատավարություն։ Այսպիսի ընտրությունների արդյունքում ձեւավորվել է համակարգ, որտեղ ամբողջ տնտեսությունը կենտրոնացված է եղել մի քանի ընտանիքների ձեռքին եւ արհեստական խոչընդոտներ են առաջացել այլ տնտեսվարողների նկատմամբ։ Այս ընտրությունների արդյունքում ձեւավորված համակարգում, ըստ էության, թալանվել են, մսխվել են հանրային միջոցները, բյուջեն։ Սրա վերաբերյալ կասկածանքներով կան քրեական գործեր եւ օր օրի նոր անձանց է մեղադրանք առաջադրվում: Նույնիսկ, եթե այս բոլոր գործերի ընթացքում պարզվի, որ այդ կասկածներն անհիմն էին, միայն այն խնդիրը, որ կար լայն հանրային ընկալում, թե նման բան է տեղի ունեցել, արդեն իսկ ֆունդամենտալ ճգնաժամի՝ հասարակական հարաբերությունների ճգնաժամի մասին է խոսում։ Ահա, այս պայմաններում ենք մենք ապրել 2 տասնամյակից ավելի»,- ասաց ԱԺ նախագահը՝ հավելելով, որ եթե որեւէ մեկն այս գնահատականներին համաձայն չէ, թող ձայն հանի։
Միրզոյանն ասաց, որ եթե կազմեին նախկին ռեժիմի փաստաբանների թոփ հնգյակը, վստահաբար Հրայր Թովմասյանը լինելու էր նրանցից մեկը․
«Հիմա հարց՝ արդյոք սա բավարա՞ր է, որ Թովմասյանը չկարողանա լինել ՍԴ նախագահ։ Քաղաքական, բարոյական առումով՝ գուցե այո, գործող իրավական կարգավորումների պայմաններում՝ թերեւս ոչ: Նույնիսկ եթե անտեսենք Հրայր Թովմասյանի՝ ՍԴ անդամ եւ ապա նախագահ ընտրվելու մեխանիզմը եւ հապճեպությունը, հանգամանքները, որոնց բերումով ՍԴ նախագահ է դառնում մի մարդ, որը մի քանի օր հետո ընտրվելու դեպքում կպաշտոնավարեր վեց տարով, ոչ թե մինչեւ 2035 թվականը: Սա ոչ այլ ինչ է, քան Սահմանադրության ոգու բռնաբարություն»։
Միրզոյանի խոսքով՝ Հրայր Թովմասյանը միակը չէ, էլի մարդիկ կան, որ «ծլում-ծաղկում, մեկ-երկուսի դեպքում նույնիսկ բարգավաճում են»։
Նրա կարծիքով՝ Թովմասյանն ունեցել է հստակ քաղաքական մոտիվացիա եւ այդ մոտիվացիան ամենեւին չի եղել ՀՀ շահը կամ ՍԴ-ի անկախությունը պահպանելը: Միրզոյանի պնդմամբ՝ այդ մոտիվացիան եղել է նախկին իշխանության ժամանակ եղած հանցագործությունները կոծկելը:
«Ես պնդում եմ, որ Հրայր Թովմասյանն ուներ եւ ունի քաղաքական մոտիվացիա եւ հետեւաբար նա չի կարող լինել ՍԴ նախագահ: Նա կարող է լինել քաղաքական գործիչ, կարող է գլխավորել մի ընդդիմադիր կուսակցություն, որն ամենադաժան քննադատության կենթարկի մեզ: Նա կարող է, ըստ էության, զբաղվել օրենքով չարգելված ցանկացած գործունեությամբ: Մենք, ի վերջո, ազատ երկրում ենք ապրում, սակայն նա ՍԴ նախագահ լինել չի կարող: Նա այդ շանսն ուներ ու կորցրել է»,- ասաց Միրզոյանը։