«5-րդ Ալիք»-ի սեփականատեր Արմեն Թավադյանը դատարան չէր ներկայացել. նիստը հետաձգվեց
Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոնի նստավայրում՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, այսօր մեկնարկեց, ապա րոպեներ անց հետաձգվեց «5-րդ Ալիք»-ի սեփականատեր Արմեն Թավադյանի գործով դատական նիստը:
Թավադյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2019 թ․ մայիսի 13-ին Երևան քաղաքի Գյուլիքեխյան 20 հասցեում գտնվող Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան նստավայրի վարչական շենքի առաջին հարկում քննությամբ դեռևս չպարզված մի խումբ անձանց հետ դիտավորությամբ կոպիտ կերպով խախտել է հասարակական կարգը:
Այդ օրը Քոչարյանի աջակիցների եւ քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարիի մասնակցությամբ միջադեպ էր տեղի ունեցել. Գասպարիի ձեռքից վերցրել էին պաստառը, ապա ջրով լի շշով հարվածել դեմքին։ Այտոսկրի վնասվածք ստացած Գասպարին հայտարարել էր, որ Քոչարյանի կողմնակիցներն են արարքի հեղինակները։
Դատական նիստն սկսվելուն պես նախագահող դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը տեղեկացրեց, որ դատարանը գրություն է ստացել Թավադյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանից, որտեղ վերջինս նշել է, որ մասնակցում է նախապես նշանակված մեկ այլ նիստի, ուստի այդ պատճառով չի կարող ներկայանալ, ըստ Խուդոյանի՝ չի կարող ներկայանալ նաեւ Արմեն Թավադյանը:
Խուդոյանի կողմից մատնանշված նիստը Քոչարյանի եւ մյուսների վերաբերյալ այսօր նշանակված նիստն էր:
Սրա վերաբերյալ հայտարարությամբ հանդես եկավ տուժող Գասպարիի ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանը: Վերջինս տեղեկացրեց, որ պաշտպանի դիմումի մեջ նշված տեղեկատվությունը մասնակի է համապատասխանում իրականությանը: «Ժամը 1-ին նշանակված է եղել մի նիստ, որին ես էլ՝ որպես տուժողների ներկայացուցիչ, մասնակցել եմ, սակայն այդ նիստը հետաձգվել է, չի կայացել: Այս պահին այդ նիստով պայմանավորված որեւէ մեկը չի կարող պատճառաբանել այս նիստի հետաձգումը: Ինչ վերաբերում է Արմեն Թավադյանին, ապա ինքը նշված նիստով (Քոչարյանի եւ մյուսների,-հեղ.) որեւէ մասնակցություն չունի, նրա մասնակցությունն այդ նիստով ընդամենը, այսպես ասած, երկրպագուների խմբի մասնակցության կարգավիճակ է՝ ի պաշտպանություն Քոչարյանի եւ այդ կարգավիճակով այս նիստից բացակայությունը չի կարող հարգելի համարվել: Հետեւաբար ես խնդրում եմ Թավադյանի բացակայությունը հարգելի չհամարել»,- հայտարարեց Եգորյանը:
Մեղադրող դատախազ Մարտին Արզումանյանը միացավ Եգորյանի հայտարարությանը եւ միջնորդեց բերման ենթարկել Արմեն Թավադյանին: Դատարանը, սակայն, որոշեց եւս մեկ անգամ ծանուցել կողմերին: Այսպիսով՝ պաշտպանական կողմի բացակայության պատճառով դատական նիստը հետաձգվեց եւ նշանակվեց նոյեմբերի 13-ին՝ ժամը 15:00-ին: