Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՀՊՏՀ) ռեկտորի պաշտոնակատար Դիանա Գալոյանի եւ նրա դեմ պայքարող ուսանողների հակամարտության վերջը կարծես չի երեւում: Ուսանողները շարունակում են պնդել, որ Գալոյանի դոկտորական ատենախոսությունում եւ այլ գիտական աշխատանքներում արտագրություններ կան: Այսօր էլ հանդես են եկել այդպիսի հերթական հայտարարությամբ՝ մասնավորապես ընդգծելով, որ ռեկտորի պաշտոնակատարի ատենախոսության մեջ նույնությամբ կրկնվում են բելառուսական ուսումնական ձեռնարկի հղումները:
Դիանա Գալոյանը չի ընդունում իրեն հասցեագրվող մեղադրանքները ու դոկտորական ատենախոսությունը ստուգելու առաջարկով ավելի վաղ դիմել էր Բարձրագույն որակավորման կոմիտե (ԲՈԿ), ինչպես նաեւ Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարություն (ԿԳՄՍՆ):
ԲՈԿ նախագահ Սմբատ Գոգյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ իրենք այս դեպքում իրավունք չունեն հանձնաժողով ստեղծելու, քանի որ այն ո´չ իրավական հիմք ունի, ո´չ հետեւանք: «Մենք տիկին Գալոյանին պատասխանել ենք, որ դա մեր լիազորություններից դուրս է: Մեր նախաձեռնությամբ մենք անցյալը չենք քչփորում»,- նշեց Սմբատ Գոգյանը՝ հավելելով, որ իրենք կատարում են վերադասի հանձնարարականը: Ժամանակին, երբ հանձնաժողով էր ձեւավորվել եւ ուսումնասիրվել Տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի նախկին պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանի ատենախոսությունը, նախաձեռնությունը եղել էր վարչապետինը: Հիշեցնենք, որ Հայրապետյանի ատենախոսության շուրջ նույնպես մեծ աղմուկ էր բարձրացել, նրան եւս մեղադրում էին գրագողության մեջ, ինչին հետեւեց հանձնաժողովի ուսումնասիրությունն ու, ի վերջո, Ռուբեն Հայրապետյանի աշխատանքից ազատման դիմումը:
Տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի ներկայիս պաշտոնակատար Դիանա Գալոյանը ԲՈԿ-ից ստացված պատասխանը, թե լիազորություններ չունեն, լսել է եւ դիմել ԿԳՄՍՆ: Անձամբ նախարար Արայիկ Հարությունյանին է խնդրել, որ միջնորդի, հարցը լուծում ստանա: Դիանա Գալոյանը դեռեւս պատասխան չի ստացել, սակայն հույսը չի կորցնում:
«Հանձնաժողովի ստեղծումից հետո անդամները կստուգեն իմ աշխատանքը եւ վերջ կտրվի այս մանիպուլյացիաներին»,- մեզ հետ զրույցում նշեց Տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատարը: «Սա արշավ է իմ դեմ՝ իմ անձը սեւացնելու համար եւ կազմակերպված է ընդամենը մի քանի հոգու կողմից»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ չի կարող ասել, թե ովքեր են իր նշած մի քանի հոգին եւ ինչու են փորձում իր անձը սեւացնել: Միայն մեկ բան գիտի. ստեղծված շարժման նպատակը ոչ թե ազնվությունն է, բուհում արդարություն հաստատելը, այլեւ կեղծ միջոցներով իր դեմ քայլեր կատարելը:
Գալոյանը թվարկեց բուհում եղած բարենորոգումները. կադրային թարմացումներ են արվել, բոլոր խնդիրները, որոնք վերաբերում են դասախոսներին, օպերատիվ լուծվում են: Ինքն իրեն հարց է տալիս, եթե այս ամենը միտված չէ գիտության զարգացմանը, ապա ինչի՞ն է միտված:
«Իմ դեմ սկսված շարժումը չի արվում որակյալ կրթության համար, այլ իմ անձը թիրախավորելու: Սա չի օգնելու կրթության լավացմանը»,- շարունակեց նա:
Այն հարցին, թե ատենախոսությունը ուսումնասիրող հանձնաժողով ստեղծելու համար ինչո՞ւ չի դիմում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ռեկտորի պաշտոնակատարը պատասխանեց, որ արդեն խնդրել է Արայիկ Հարությունյանին, որ նրա, անհրաժեշտության դեպքում, վարչապետի հրամանով, ինչքան հնարավոր է շուտ ստեղծվի հանձնաժողովը: