«Հատուկ գնդի վետերաններ»-ը դադարեցնում են Ամուլսարի շահագործման դեմ ակտիվ պայքարը
«Հատուկ գնդի վետերաններ» ՀԿ Ջերմուկի մասնաճյուղը հայտարարություն է տարածել Ամուլսարի վերաբերյալ՝ նշելով, որ դադարեցնում են հանքի շահագործման դեմ իրենց ակտիվ պայքարը:
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, մենք մեր ակտիվ մասնակցությունն ենք ունեցել և ունենք Ամուլսարի շահագործման կասեցման նպատակով իրականացվող բոլոր գործընթացներին և մշտապես եղել ենք ժողովրդի կողքին։ Այժմ կարծում ենք, որ այս պահի դրությամբ գլխավոր խնդիրը լուծված է, այսինքն՝ հանքի շահագործումը կասեցված է, և այժմ հարկավոր է հնարավորություն տալ իշխանություններին պետական մակարդակում լուծելու այս խնդիրը։ Մենք մշտապես եղել ենք ու կանք պետականության ջատագովը, և այս իրավիճակում մեզ չենք կարող թույլ տալ գործողություններ, որոնք որևէ կերպ կարող են խարխլել մեր պետության միջազգային վարկանիշը և խանգարել տնտեսության զարգացմանը՝ միաժամանակ հույս հայտնելով, որ մեր իշխանություններն ի վիճակի են գտնելու այս խնդրի այնպիսի լուծում, որը կբավարարի շահագրգիռ բոլոր կողմերին»,- ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Դեռեւս օգոստոս ամսին Ջերմուկում հրավիրվել էր հանրահավաք Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ, որտեղ ելույթ են ունեցել «Ջերմուկ»-ի հատուկ գնդի անդամները: Նրանցից մեկը, անդրադառնալով «Էլարդ» ընկերության փորձաքննության արդյունքներին, ասել էր. «Դա ուսումնասիրություն է, եզրակացություն չէ, և երբեք ո՛չ մենք, ո՛չ մեր կառավարությունը չի կարող այդ ուսումնասիրությունը հիմք ընդունել և որոշել  ժողովրդի ճակատագիրը: Ես չեմ կարծում, որ մեր կառավարությունը պետք է այդքան միամիտ գտնվի և այդ եզրակացությունը բերի, փաթաթի ժողովրդի գլխին և ասի՝ ամեն ինչ «օքե՛յ» է, այնտեղ «օքե՛յ» ոչինչ չկա, իսկ մենք Լիդիանի աշխատակիցներին ասում ենք՝ օ՜ֆ, քելեք»:
Հետագայում կառավարության հավաստիացումները, որ հանքի շահագործման նկատմամբ լինելու է խիստ վերահսկողություն եւ նույնիսկ փոքր շեղում նկատվելու դեպքում՝ համապատասխան արձագանք, ՀԿ պայքարող անդամներին, փաստորեն, հիմնավոր են թվացել: