ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունեց նվազագույն աշխատավարձը 68 հազար դրամ դարձնելու օրինագիծը
ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է ամսական նվազագույն աշխատավարձը 55 հազար դրամից դարձնել 68 հազար դրամ:
Խորհրդարանն այսօրվա նիստում պատգամավորներ Վարազդատ Կարապետյանի, Բաբկեն Թունյանի եւ Նարեկ Զեյնալյանի առաջարկած «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» եւ «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը ընդունեց 100 կողմ, 0 դեմ եւ 0 ձեռնպահ ձայներով:
Ի սկզբանե պատգամավորներն առաջարկել էին նվազագույն աշխատավարձը բարձրացնել մինչեւ 63 հազար դրամ, սակայն կառավարությունն առաջարկել էր նվազագույն աշխատավարձը դարձնել 68 հազար դրամ: ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովը կողմ էր եղել գործադիրի առաջարկին:
Նախագծի ընդունման արդյունքում հունվարի 1-ից մոտ 57 հազար պետական ծառայողների եւ մասնավոր հատվածի մոտ 130 հազար աշխատողների աշխատավարձերը կբարձրանան: