ՀՀ ՄԻՊ հաստատությունն ունի Ա կարգավիճակ․ դա ՄԱԿ-ի հովանու ներքո գործող անկախ հանձնախմբի շնորհած կարգավիճակ է, որը վկայում է աշխատանքի բարձր անկախության եւ արդյունավետության մասին։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում՝ ՄԻՊ հաստատության գործունեության 15-ամյակի առթիվ միջազգային համաժողովի ժամանակ, ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Նա ընդգծեց, որ եթե ի սկզբանե հիմքերը սխալ դրվեին, այս արդյունքին չէին կարողանա հասնել։ Թաթոյանն իր երախտագիտությունը հայտնեց ՀՀ նախկին երեք Պաշտպաններին՝ Լարիսա Ալավերդյանին, Արմեն Հարությունյանին ու Կարեն Անդրեասյանին։
Արման Թաթոյանը հատուկ նշեց, որ մեզ անհրաժեշտ են ինստիտուցիոնալ հիմքեր․
«Մենք պետություն կայացնելու երկարաժամկետ հեռանկարում պետք է ունենանք նաեւ կայացած իրավական համակարգ, եւ դա մեզնից ինստիտուցիոնալ հիմքերի ամրապնդում է պահանջում յուրաքանչյուր կառույցի համար»։
Պաշտպանի համոզմամբ՝ մարտահրավերները հաղթահարելու համար չափազանց կարեւոր է ՄԻՊ-ի անաչառությունը․
«Պաշտպանի աշխատանքում չպիտի լինի քաղաքական որեւէ շեշտադրում, որեւէ հոսանքին հարելու ակնարկ անգամ, որովհետեւ դա կարող է կործանել տարիների ձեռքբերածը մեկ րոպեում։ Մարտահրավեր է, օրինակ, արձագանքելն այն խնդիրներին, որոնք գուցե դուր չեն գա հանրությանը, կամ որոշակի պետական մարմիններ կարող են դա խնդրահարույց ընդունել, որովհետեւ արտաքին այլ մարմին է առաջարկում որեւէ կարգավորում»,- ասաց Թաթոյանը՝ նշելով, որ իրավունքը պետք է լինի ոչ թե պատրանքային, այլ իրական, եւ յուրաքանչյուր քաղաքացի զգա իր իրավունքի իրացման սպառիչ արդյունքը։ Սրա համար, նրա համոզմամբ, անհրաժեշտ են կայացած ինստիտուտներ, կայացած ու անկախ դատական իշխանություն։
Թաթոյանը կարեւորեց համատեղ աշխատանքն օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանությունների հետ։ Նա նշեց, որ կառավարության հետ ունեն բարձր որակի համագործակցություն, աշխատում են թե՛ անհատական մակարդակում, թե՛ իրավապաշտպան համակարգի առումով։
Օրենսդիրի հետ համագործակցության մեջ կարեւոր ու դրական ձեռքբերում համարեց այն, որ նոր խորհրդարանում վերստեղծվեց Մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի հանձնաժողովը։ Թաթոյանն արձանագրեց, որ այս հանձնաժողովի նախագահի եւ փոխնախագահի պաշտոններում քաղաքական ընդդիմության ներկայացուցիչներն են, ինչը նպաստում է մարդու իրավունքների ոլորտում ավելի մեծ խնդիրների քննարկմանը։
«Մեզ համար կարեւոր է նաեւ քաղաքացիական հասարակությունը։ Մենք հասարակական կազմակերպություններին համարում ենք մեր հիմնարար գործընկեր։ ՀԿ-ներն են, որ իրականում կարող են վեր հանել խնդիրները, եւ որքան բարձր լինի քաղհասարակության կայացման նշաձողը, այնքան ավելի արդյունավետ կլինի նաեւ մարդու իրավունքների աշխատանքը»,- ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ ընդգծելով, իհարկե, այս հարցում նաեւ փաստաբանների ու լրագրողների դերը։