Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները բողոքարկել են Աննա Դանիբեկյանի՝ սեպտեմբերի 20-ի որոշումը
Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները նոր բողոք են ներկայացրել Վերաքննիչ քրեական դատարան:
Պաշտպան Հայկ Ալումյանից «Հայկական ժամանակ»-ը տեղեկացավ, որ բողոքարկել են Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանի կողմից սեպտեմբերի 20-ին կայացված որոշումը, որով անփոփոխ էր մնացել Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը: Պաշտպանական կողմը պահանջում է նոր երեւան եկած հանգամանքով՝ ՍԴ-1480 որոշմամբ, բեկանել հիշյալ որոշումը:
«Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկացանք, որ բողոքը մակագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Տիգրան Սահակյանին:
Մեր հարցին ի պատասխան՝ դատավոր Տիգրան Սահակյանի գրասենյակից ասացին, որ այս պահին դեռեւս չկա որոշում՝ բողոքը վարույթ ընդունելու կամ մերժելու մասին:
Հիշեցնենք, որ իր 1408 որոշմամբ ՍԴ-ն, ի թիվս այլնի, արձանագրել է, որ գրավը ճանաչվել է որպես ինքնուրույն խափանման միջոց՝ դադարելով լինել կալանավորմանը այլընտրանքային խափանման միջոց, ուստի այն կարող է կիրառվել ոչ միայն անձի թաքնվելու, այլ նաեւ խոչընդոտելու ռիսկը զսպելու պարագայում: Սա պաշտպանական կողմը դիտել էր որպես նոր ի հայտ եկած հանգամանք, եւ այս հիմքով նաեւ միջնորդություն էր ներկայացրել՝ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու վերաբերյալ, ինչը դարձյալ մերժվել էր:
Այդ որոշման դեմ եւս պաշտպանական կողմը բողոք էր ներկայացրել, որը, ինչպես ավելի վաղ հայտնել ենք, մակագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի մեկ այլ դատավորի՝ Մխիթար Պապոյանի, որն էլ այն վարույթ էր ընդունել: