ՀՀ Ազգային ժողովում օրեր առաջ ընդունված ճանապարհային երթեւեկության կանոնակարգման բալային համակարգով բալավորվելու են այն խախտումները, որոնք դիտավորությամբ են արվել:
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ՃՈ պետի նախկին տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը:
Նախագիծն օրեր առաջ ընդունվեց 57 կողմ, 35 դեմ եւ 3 ձեռնպահ ձայներով: Տուգանային միավորների համակարգը տեսա եւ լուսանկարահանող սարքավորումներով հայտնաբերված իրավախախտումների համար կգործի 2020 թ. հունվարի 1-ից, իսկ ճանապարհապարեկային տեսուչների կողմից հայտնաբերված իրավախախտումների համար՝ սեպտեմբերի 1-ից։
Մեր դիտարկմանը՝ եթե ավտոմեքենայի սեփականատիրոջ փոխարեն այլ անձ վարի ավտոմեքենան եւ խախտում թույլ տա, այս դեպքում ո՞վ է զրկվելու բալերից, պատգամավորը պատասխանեց, որ այլ անձի կողմից տրանսպորտային միջոցը վարելու դեպքերը կարող են էլեկտրոնային հաշվառվել. «Այսինքն՝ էլեկտրոնային հնարավորություններ են ստեղծվելու, որ մարդը կարողանա հայտնել, թե տվյալ մեքենան ով է վարում: Ակտի պատասխանատուն, այդ թվում՝ բալի, կլինի այն անձը, որն իրականում վարում է ավտոմեքենան»:
Խաչատրյանն ասաց, որ ավտոմեքենա ունեցող, սակայն վարորդական վկայական չունեցող քաղաքացիների ավտոմեքենաներով 3 բալավորված ակտ կայացվելու դեպքում այդ մեքենայի նկատմամբ ավտոմատ հետախուզում կհայտարարվի: Հայտնաբերելու դեպքում, եթե վարորդը տեղում հայտնի, թե ով է վարում այդ մեքենան եւ ով է պատասխանատու, անմիջապես կգրանցեն եւ բաց կթողնեն մեքենան: «Իսկ եթե մի մարդ իր անունով ունի 10-ը ավտոմեքենա, նա կարող է էլեկտրոնային տարբերակով, օրինակ՝ ՃՈ պաշտոնական կայքով հայտնել այն անձի տվյալները, որը վարում է մեքենան, ինչից հետո ակտի պատասխանատուն կլինի այդ անձը եւ ոչ թե սեփականատերը»,- պարզաբանեց պատգամավորը:
Խաչատրյանի խոսքով՝ բալավորվել են այն խախտումները, որոնք անմիջական պատճառ կամ նպաստող պայման են հանդիսանում ճանապարհատրանսպորտային պատահարի կամ այնպիսի խախտումներ են, որոնք տարածված են եւ լուրջ խոչընդոտ են երթեւեկության համար:
Հարցին՝ արդյոք բալային համակարգը կնվազեցնի վթարների քանակը եւ կզսպի իրավախախտ վարորդներին, պատգամավորը ասաց. «Իհարկե, այո՛, որովհետեւ բալային համակարգը շատ ավելի հասցեավորված վարչական պատասխանատվության միջոց է: Այս օրենքի թիրախում կհայտնվեն այն վարորդները, որոնք բազում խախտումներ էին անում. մի մասը՝ դիտավորությամբ, քանի որ չէին վճարում, կամ վճարելն իրենց համար հոգ չէր: Այս համակարգով նրանք արդեն վտանգի տակ կդնեն ոչ թե իրենց դրամական միջոցները, այլ վարելու իրավունքը: Սա շատ լուրջ զսպող մեխանիզմ է՝ այսպիսի վարորդներին իրավախախտումներ կատարելուց հետ պահելու համար: Իսկ եթե մենք կարողացանք հետ պահել իրավախախտումներ կատարելուց, ՃՏՊ-ների վիճակագրությունն էական կփոփոխվի դեպի դրականը»:
տուգանային միավորները
9 միավորների քանակը կախված է վարչական իրավախախտման հանրային վնասակարության աստիճանից, քանակից, զոհերով եւ վիրավորներով ճանապարհատրանսպորտային պատահարների պատճառ կամ նպաստող պայման հանդիսանալու հանգամանքից։
Տուգանային միավորներն են՝ 0,5, 1, 2, 3 կամ 4, եթե վարորդը խախտումներ կատարի պարբերաբար, այսինքն՝ 1 տարում 3 եւ ավելի անգամ, եւ դրանց համար կիրառված տուգանային միավորները կազմեն 9, կկասեցվի նրա վարելու իրավունքը 6 ամիս ժամկետով, 6 ամսից հետո մեկ տարվա ընթացքում նույնը կրկնելը կհանգեցնի 1 տարով վարորդական իրավունքից զրկման։
Տարվա ընթացքում միավորների մնացորդը 3 կամ ավելի քիչ լինելու դեպքում վարորդն իր ցանկությամբ կարող է հանձնել վարորդական վկայական ստանալու տեսական քննություն, ինչը դրական հանձնելու դեպքում նվազեցված միավորներից վերականգնվում է 2 միավոր:
Այս քննությունը դրական հանձնելու միջոցով վարորդը կկարողանա նաեւ վերականգնել վարելու իրավունքը, եթե անցել է վարելու իրավունքի կասեցման ժամկետի առնվազն կեսը։
Ո՞ր դեպքերում է նախատեսված տուգանային միավորների հանում.
Տրանսպորտային միջոցի վրա առանց թույլտվության կապույտ եւ կարմիր առկայծող փարոսիկներ կամ հատուկ ձայնային ազդանշանային սարքավորում տեղադրելու դեպքում վարորդը գործող 100 հազար դրամ տուգանքի փոխարեն 1 տարով կզրկվի վարորդական իրավունքից,
Մեքենաների պետհամարանիշերի 1 կամ ավելի նիշերը փակելու դեպքում իրավախախտում կատարողը կտուգանվի 20 հազար դրամի չափով եւ կզրկվի 1 միավորից,
Առանց պետհամարանիշի, փոխարինված կամ կեղծ համարանիշով մեքենա վարելու դեպքում վարորդը 1 տարի ժամկետով կզրկվի վարորդական իրավունքից,
Եթե վարորդն իր մեքենայի պետհամարանիշը տրամադրի այլ վարորդի, կտուգանվի գործող 100 հազար դրամի փոխարեն 20 հազար դրամով ու կկորցնի 3 միավոր,