Այս օրենքի թիրախում կհայտնվեն այն վարորդները, որոնք բազում խախտումներ էին անում. Արմեն Խաչատրյան
ՀՀ Ազգային ժողովում օրեր առաջ ընդունված ճանապարհային երթեւեկության կանոնակարգման բալային համակարգով բալավորվելու են այն խախտումները, որոնք դիտավորությամբ են արվել:
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ՃՈ պետի նախկին տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը:
Նախագիծն օրեր առաջ ընդունվեց 57 կողմ, 35 դեմ եւ 3 ձեռնպահ ձայներով: Տուգանային միավորների համակարգը տեսա եւ լուսանկարահանող սարքավորումներով հայտնաբերված իրավախախտումների համար կգործի 2020 թ. հունվարի 1-ից, իսկ ճանապարհապարեկային տեսուչների կողմից հայտնաբերված իրավախախտումների համար՝ սեպտեմբերի 1-ից։
Մեր դիտարկմանը՝ եթե ավտոմեքենայի սեփականատիրոջ փոխարեն այլ անձ վարի ավտոմեքենան եւ խախտում թույլ տա, այս դեպքում ո՞վ է զրկվելու բալերից,  պատգամավորը պատասխանեց, որ այլ անձի կողմից տրանսպորտային միջոցը վարելու դեպքերը կարող են էլեկտրոնային հաշվառվել. «Այսինքն՝ էլեկտրոնային հնարավորություններ են ստեղծվելու, որ մարդը կարողանա հայտնել, թե տվյալ մեքենան ով է վարում: Ակտի պատասխանատուն, այդ թվում՝ բալի, կլինի այն անձը, որն իրականում վարում է ավտոմեքենան»:
Խաչատրյանն ասաց, որ ավտոմեքենա ունեցող, սակայն վարորդական վկայական չունեցող քաղաքացիների ավտոմեքենաներով 3 բալավորված ակտ կայացվելու դեպքում այդ մեքենայի նկատմամբ ավտոմատ հետախուզում կհայտարարվի: Հայտնաբերելու դեպքում, եթե վարորդը տեղում հայտնի, թե ով է վարում այդ մեքենան եւ ով է պատասխանատու, անմիջապես կգրանցեն եւ բաց կթողնեն մեքենան: «Իսկ եթե մի մարդ իր անունով ունի 10-ը ավտոմեքենա, նա կարող է էլեկտրոնային տարբերակով, օրինակ՝ ՃՈ պաշտոնական կայքով հայտնել այն անձի տվյալները, որը վարում է մեքենան, ինչից հետո ակտի պատասխանատուն կլինի այդ անձը եւ ոչ թե սեփականատերը»,- պարզաբանեց պատգամավորը:
Խաչատրյանի խոսքով՝ բալավորվել են այն խախտումները, որոնք անմիջական պատճառ կամ նպաստող պայման են հանդիսանում ճանապարհատրանսպորտային պատահարի կամ այնպիսի խախտումներ են, որոնք տարածված են եւ լուրջ խոչընդոտ են երթեւեկության համար:
Հարցին՝ արդյոք բալային համակարգը կնվազեցնի վթարների քանակը եւ կզսպի իրավախախտ վարորդներին, պատգամավորը ասաց. «Իհարկե, այո՛, որովհետեւ բալային համակարգը շատ ավելի հասցեավորված վարչական պատասխանատվության միջոց է: Այս օրենքի թիրախում կհայտնվեն այն վարորդները, որոնք բազում խախտումներ էին անում. մի մասը՝ դիտավորությամբ, քանի որ չէին վճարում, կամ վճարելն իրենց համար հոգ չէր: Այս համակարգով նրանք արդեն վտանգի տակ կդնեն ոչ թե իրենց դրամական միջոցները, այլ վարելու իրավունքը: Սա շատ լուրջ զսպող մեխանիզմ է՝ այսպիսի վարորդներին իրավախախտումներ կատարելուց հետ պահելու համար: Իսկ եթե մենք կարողացանք հետ պահել իրավախախտումներ կատարելուց, ՃՏՊ-ների վիճակագրությունն էական կփոփոխվի դեպի դրականը»:
տուգանային միավորները
9 միավորների քանակը կախված է վարչական իրավախախտման հանրային վնասակարության աստիճանից, քանակից, զոհերով եւ վիրավորներով ճանապարհատրանսպորտային պատահարների պատճառ կամ նպաստող պայման հանդիսանալու հանգամանքից։
Տուգանային միավորներն են՝ 0,5, 1, 2, 3 կամ 4, եթե վարորդը խախտումներ կատարի պարբերաբար, այսինքն՝ 1 տարում 3 եւ ավելի անգամ, եւ դրանց համար կիրառված տուգանային միավորները կազմեն 9, կկասեցվի նրա վարելու իրավունքը 6 ամիս ժամկետով, 6 ամսից հետո մեկ տարվա ընթացքում նույնը կրկնելը կհանգեցնի 1 տարով վարորդական իրավունքից զրկման։
Տարվա ընթացքում միավորների մնացորդը 3 կամ ավելի քիչ լինելու դեպքում վարորդն իր ցանկությամբ կարող է հանձնել վարորդական վկայական ստանալու տեսական քննություն, ինչը դրական հանձնելու դեպքում նվազեցված միավորներից վերականգնվում է 2 միավոր:
Այս քննությունը դրական հանձնելու միջոցով վարորդը կկարողանա նաեւ վերականգնել վարելու իրավունքը, եթե անցել է վարելու իրավունքի կասեցման ժամկետի առնվազն կեսը։
Ո՞ր դեպքերում է նախատեսված տուգանային միավորների հանում.
Տրանսպորտային միջոցի վրա առանց թույլտվության կապույտ եւ կարմիր առկայծող փարոսիկներ կամ հատուկ ձայնային ազդանշանային սարքավորում տեղադրելու դեպքում վարորդը գործող 100 հազար դրամ տուգանքի փոխարեն 1 տարով կզրկվի վարորդական իրավունքից,
Մեքենաների պետհամարանիշերի 1 կամ ավելի նիշերը փակելու դեպքում իրավախախտում կատարողը կտուգանվի 20 հազար դրամի չափով եւ կզրկվի 1 միավորից,
Առանց պետհամարանիշի, փոխարինված կամ կեղծ համարանիշով մեքենա վարելու դեպքում վարորդը 1 տարի ժամկետով կզրկվի վարորդական իրավունքից,
Եթե վարորդն իր մեքենայի պետհամարանիշը տրամադրի այլ վարորդի, կտուգանվի գործող 100 հազար դրամի փոխարեն 20 հազար դրամով ու կկորցնի 3 միավոր,