Մոտ կես միլիարդ ՀՀ դրամի հափշտակություն կազմակերպելու համար մեղադրվող Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու որոշումը բողոքարկվել է դատարան:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրեց վերջինիս պաշտպան Ամրամ Մակինյանը՝ նշելով, որ այն դեռեւս չի մակագրվել որեւէ դատավորի:
Պաշտպանական կողմը հայտարարել էր, որ Սերժ Սարգսյանն օժտված է գործառութային անձեռնմխելիությամբ, եւ այդ հիմքով բողոք էր ներկայացրել Դատախազություն՝ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու համար:
Դատախազությունից, սակայն, մեր հարցին ի պատասխան՝ նշել էին, որ բողոքը մերժվել է, քանի որ քրեական գործի նյութերի ուսումնասիրության արդյունքում հսկողություն իրականացնող դատախազը հանգել է այն եզրակացության, որ Սարգսյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշմամբ նրան մեղսագրված գործողություններն անգամ ձևական առումով որևէ աղերս չունեն ՀՀ նախագահի կարգավիճակի հետ, ուստի բացակայում է անձեռնմխելիության սահմանադրական երաշխիքը:
Սերժ Սարգսյանը մեղադրվում է վատնման եղանակով առանձնապես խոշոր չափի՝ մոտ կես միլիարդ ՀՀ դրամի հափշտակություն կատարելու համար: