Խորհրդարանական «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը շրջանառության մեջ է դրել մի նախագիծ, որով առաջարկում է կառավարությունից Ազգային ժողովին փոխանցել ՀՀ պետական սեփականություն համարվող, օտարման ոչ ենթակա հուշարձանների ցանկը հաստատելու իրավասությունը։
«Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի այս նախագծի հիմնավորման մեջ պատգամավորը նշել է, որ 1998 թվականի դեկտեմբերի 12-ին՝ օրենքի ընդունումից ի վեր, ՀՀ պետական սեփականություն համարվող հուշարձանների ցանկը, որոնք ենթակա չեն օտարման, հաստատում էր հենց Ազգային ժողովը։
Միայն 2003 թվականի ապրիլի 11-ի փոփոխությամբ է այդ իրավասությունը փոխանցվել ՀՀ կառավարությանը, որից հետո պետության կողմից պահպանվող հուշարձաններից շատերը, մասնավորապես մայրաքաղաքում, քաղաքաշինական նպատակներով քանդվել են, բնակիչները տարհանվել եւ կառուցվել են տարբեր «էլիտար» բարձրահարկ շենքեր․
«Աղաղակող փաստ է, որ մայրաքաղաքը իր պատմական դիմագիծը կորցրել է, հատկապես XIX դարի եւ XX դարի սկզբին կառուցված, նախկինում պետության կողմից պահպանվող պատմական շենքերի քանդմամբ կամ աղճատմամբ»,- ընդգծել է Սոնա Ղազարյանը։
Նա որպես օրինակ մատնանշել է հանրության մեջ հատկապես բողոքի մեծ ալիք բարձրացրած այնպիսի շենքերի քանդումն ու օտարումը, ինչպիսիք են «Սպայի տունը»՝ Վազգեն Սարգսյան փողոցում, նախկին Պետդումայի շենքը՝ Շահումյան հրապարակում, «Աֆրիկյանների տունը»՝ Տերյան փողոցում, Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի հին շենքը (Լեզվի ինստիտուտի)՝ Սայաթ-Նովա փողոցում, Երեւանի «Փակ շուկան», բազմաթիվ շենքեր Աբովյան, Հանրապետության, Արամի փողոցներում, ինչպես նաեւ Հյուսիսային պողոտայի կառուցման ընթացքում քանդված հին Երեւանի տներն ու շենքերը:
Հաշվի առնելով 2015թ սահմանադրական բարփոխումներով պայմանավորված այն հանգամանքը, որ ՀՀ-ն այլեւս խորհրդարանական երկիր է, պատգամավորն առաջարկում է այսկերպ եւս մեկ լիազորություն բերել խորհրդարանական վերահսկողության դաշտ: