Տոնական օրերին Սյունիքում ՀԴՄ կտրոնների թիվն աճել է 124 տոկոսով, շրջանառությունը՝ 97 տոկոսով. ՊԵԿ նախագահ
Մենք պարզել ենք, որ դեկտեմբերի 28-ից հունվարի 6-ն ընկած հատվածում ամբողջ հանրապետությունում տպված ՀԴՄ կտրոնների թիվը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 32 տոկոսով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը:
Նրա խոսքով՝ մոտ 10,5 մլն ՀԴՄ կտրոն է տրամադրվել նախորդ տարվա ավելի քան 7 մլն-ի փոխարեն. «Շուրջ 22 տոկոս ավելացել է շրջանառությունը. 51 մլրդ դրամի շրջանառություն է եղել նախորդ տարվա 42 մլրդ դրամի փոխարեն: Կարեւորն այն է, որ Երեւանում այդ ցուցանիշները պակաս են ընդհանուրից: Օրինակ՝ այդ 22 տոկոսի մեջ Երեւանի տոկոսը 15 է: Դրա փոխարեն, օրինակ, Սյունիքում ՀԴՄ կտրոնների թիվն աճել է 124 տոկոսով, շրջանառությունը՝ 97 տոկոսով: Գյումրիում ՀԴՄ կտրոնների քանակն ավելացել է 99 տոկոսով, շրջանառությունը՝ մոտ 70 տոկոսով»,- ասաց Անանյանը:
«Սա մեզ պետք էր՝ հասկանալու, որ Ամանորի տոնակատարության ժամանակ ոչ միայն աշխուժություն է եղել, այլ նաեւ հարկային հսկողության առումով տարածաշրջաններում ավելի լավ վիճակ է եղել: Մարզերում այս ցուցանիշները մեզ ոգեւորում են: Մենք ունենք հարկային կարգապահության աննախադեպ աճ»,- նշեց ՊԵԿ նախագահը: