Հաստատում եմ այդ տեղեկությունը. Դավիթ Տոնոյանը՝ բանակում զոհերի թիվը պատմական մինիմումի հասցնելու մասին
Իրավապահ համակարգը անպայման կհստակեցնի՝ ի վերջո ինչպես է եղել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ խոսելով մահացած զինծառայող Արթուր Աջամյանի գործի մասին:
Հիշեցնենք, որ 2019 թ. դեկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 06:50-ի սահմաններում, ՊԲ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում պարտադիր ժամկետային զինծառայող Արթուր Իշխանի Աջամյանի մահացու հրազենային վիրավորում ստանալու դեպքի առթիվ երրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
Վարչապետի հայտարարությունը, թե բանակում անցած տարի զոհերի թիվը մինիմումի է հասել, Տոնոյանը հաստատեց: Նրա պնդմամբ՝ ցանկացած հակառակ կարծիք վիճակագրության, հաշվարկման համակարգի խնդրի հետեւանք է:
Կարծիքին, թե բանակում զոհերը լինում են հիմնականում միջանձնային հարաբերությունների հետեւանքով, նախարարը պատասխանեց, որ կարգապահության ամրապնդմամբ և սպայական կազմի կրթվածության բարձրացմամբ մենք ամեն ինչի կհասնենք: