Վերջին շրջանում մամուլում պարբերաբար տեղեկություններ են հրապարակվում դեռահասների մասնակցությամբ դանակահարության դեպքերի մասին: Նմանատիպ մի դեպք էլ Երեւանում տեղի է ունեցել նախօրեին: Վիճաբանության հետեւանքով մարմնական վնասվածքներ ստանալուց հետո հիվանդանոց են տեղափոխվել 16 եւ 17-ամյա տղաներ: Շարունակ կրկնվող երեւույթները փաստում են, որ խնդիրը համակարգային է:
Շատ հաճախ դպրոցականների մասնակցությամբ այդ դեպքերը տեղի են ունենում հենց կրթական հաստատության ներսում կամ դպրոցի հարակից տարածքում: Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ՀԺ-ի հարցին ի պատասխան անդրադառնալով ստեղծված իրավիճակին, նախ ասաց, որ չունի վիճակագրություն՝ դպրոցներում դանակահարությունները շատացե՞լ են, թե՞ նվազել, սակայն եթե նույնիսկ մեկ նման դեպք կա, պետք է համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկվեն:
«Պետք է նաեւ կրթական ծրագրերի միջոցով, կրթական տարբեր մեթոդներ կիրառելով՝ փորձել զերծ պահել այդ երեւույթներից: Դրանք, ըստ էության, այն ենթամշակույթների հետեւանքն են, որոնց դեմ մենք հիմա պայքարում ենք»,- հավելեց նա:
Արայիկ Հարությունյանը նաեւ նշեց, որ իր կարծիքով եթե ոչ շատ կարճ ժամանակահատվածում, ապա որոշ ժամանակ անց այդ հարցի հետ կապված լուրջ արդյունքներ կունենանք:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ԿԳՄՍՆ-ից տեղեկացրել էին, որ ժամանակակից մարտահրավերներին դիմակայելու համար դպրոցների կրթական ծրագրերում ռազմավարական, համակարգային փոփոխություններ են նախատեսվում: Մշակվում է նոր նախագիծ, որով նախատեսվում է որոշ թեմաների անդրադառնալ տարբեր առարկաների դասընթացների ժամանակ: Նման ուղղություն է լինելու կոնֆլիկտների խաղաղ ճանապարհով կարգավորման կարողությունը:
Նախարարությունից նաեւ ընդգծել էին, որ լավ արդյունքի հասնելու համար պետք է համագործակցեն բոլորը՝ ե՛ւ ծնողները, ե՛ւ ուսուցիչները: Ըստ այդմ՝ փոփոխություններ նախատեսվում են նաեւ մանկավարժների համար: