Կառավարությունը ՄԻԵԴ-ի «Աղանյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» գործով 22 դիմումատուներից յուրաքանչյուրին կվճարի 11 հազար եվրո
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշեց ՄԻԵԴ-ում «Աղանյանը եւ այլք ընդդեմ Հայաստանի» գործով 2019 թվականի դեկտեմբերի 5-ի վճռի պահանջները կատարելու նպատակով ՀՀ 2020 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված կառավարության պահուստային ֆոնդի հաշվին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին հատկացնել 242 հազար եվրոյին համարժեք դրամ՝ 22 դիմումատուներին (յուրաքանչյուրին 11 հազար եվրո) վճռով սահմանված արդարացի հատուցման համար:
Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ՄԻԵԴ վճռի կատարման պարտադիր հիմնական պայմաններից մեկն է դիմումատուի խախտված իրավունքների համար Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից սահմանված արդարացի ֆինանսական հատուցումների վճարումը: