ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում որոշվեց հաստատել Հայաստանի տարածքից ԵԱՏՄ անդամ չհանդիսացող պետություններ արտահանման դեպքում հայկական ծագում ունեցող արգելված ապրանքների ցանկը:
Հարցը ներկայացրեց շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը՝ նշելով, որ այս որոշմամբ առաջարկվում է արգելել փայտանյութի եւ դրանից պատրաստված որոշ ապրանքների արտահանումը երրորդ երկրներ: Նա հավելեց, որ այս արգելքը վերաբերում է մասնավորապես վառելափայտին, գերաններին:
Նախարարի խոսքով՝ այս արգելքը 6 ամսով է, քանի որ այն պետք է ուղարկվի ԵԱՏՄ երկրներին՝ հաստատման, եթե նրանք չհաստատեն, ապա, միեւնույն է, 6 ամսով արգելքը գործելու է, իսկ եթե հաստատվի, ապա կարգավորումը կգործի ավելի երկար ժամանակով:
Այս որոշման ընդունմամբ ակնկալվում է պահպանել շրջակա միջավայրը եւ Հայաստանի Հանրապետությունից փայտանյութի եւ դրանից պատրաստված որոշ ապրանքների արտահանման արգելքի միջոցով սահմանել համապատասխան կարգավորումներ։