Նավթի համաշխարհային գները 30 տարում ամենազգալի անկումն են գրանցել
Նավթի համաշխարհային գները արագ տեմպերով անկում են ապրում: Brent ապրանքանիշի հում նավթը հասել է նախկին մինիմումին՝ 31,38 դոլար՝ մեկ բարելի դիմաց:
Մայիսյան ֆյուչերսի արժեքը Լոնդոնի ICE բորսայում սակարկությունների ընթացքում ընկել Է 42,6 տոկոսով՝ 1 բարելի դիմաց հասնելով մինչեւ 31,74 դոլար:
Bloomberg գործակալությունը հայտնում է, որ այժմյան անկումը դարձել է 1991 թվականից ի վեր ամենազգալին, երբ ավարտվել է Պարսից ծոցում պատերազմը: Goldman Sachs բանկի գնահատմամբ՝ նավթաշուկայում տիրող իրավիճակից ելնելով՝ վառելիքի արժեքն այժմ կարող Է ընկնել բարելի դիմաց մինչեւ 20 դոլար:
Բանն այն է, որ անցած ուրբաթ ՕՊԵՔ-ը եւ Ռուսաստանը, չկարողանալով պայմանավորվել նավթի արդյունահանման նոր կրճատումների շուրջ, խզեցին գործարքը, որը կարգավորում էր գները 2016 թվականից: Բանակցությունների ձախողումից մի քանի ժամ անց Սաուդյան Արաբիան՝ ՕՊԵՔ-ի դե ֆակտո առաջնորդը, սկսեց գնային պատերազմ՝ 20 տարում մաքսիմալ իջեցնելով իր նավթի արժեքը Եվրոպա, Ասիա եւ ԱՄՆ ներմուծողների համար:
Միեւնույն ժամանակ, Էր-Ռիադը մասնավոր կերպով հայտարարել է շուկայի որոշ մասնակիցների, որ անհրաժեշտության դեպքում այն կարող է բարձրացնել նավթի արդյունահանումը մինչեւ ռեկորդային մակարդակի՝ օրական 12 միլիոն բարել, հայտնում են Bloomberg- ի աղբյուրները: Մարտին Սաուդյան Արաբիան արտադրում էր օրական 9,7 միլիոն բարել: