Իսպանական «Սեւիլիայի» նախկին գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսը, միջազգային չափանիշներով, այնքան էլ մեծ աշխատավարձ չի ստանալու Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականում աշխատելիս: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արմեն Նիկողոսյանը՝ չցանկանալով նշել, թե կոնկրետ որքան է հայտնի մասնագետն ստանալու: Նիկողոսյանն ընդգծեց, որ աշխատանքի իր մեթոդներով Կապառոսը, որը ՀՖՖ-ի հետ պայմանագիր է կնքել մինչեւ 2021թ. նոյեմբերի 30-ը, համապատասխանում է ֆուտբոլի զարգացման այն մոդելին, որը ՀՖՖ-ն ներդրել է: Նաեւ խոսեց բանակցությունների ընթացքից, Կապառոսի առջեւ դրված խնդիրներից, ինչպես նաեւ պատմեց, ինչն է նման հայտնի մասնագետին գրավել ՀՀ հավաքականում:
- Մենք մի քանի մասնագետների հետ ենք քննարկումներ արել: Քննարկումների մասին ամենասկզբից տեղյակ են եղել գործկոմի բոլոր անդամները, իմացել են՝ ում հետ եւ ինչ հարցեր ենք քննարկել: Տարբեր մարզիչներ ներկայացրել են իրենց մոտեցումները եւ պայմանները: Ամենաընդունելին մեզ համար եղել է Կապառոսի տարբերակը: Առաջիկա 2-3 օրերի ընթացքում նա կժամանի Երեւան, մնալու է Երեւանում: Գալիս է իր օգնականի հետ: Մենք հույս ունենք, որ այն խնդիրները, որոնք կան, Կապառոսը կիրականացնի: Թեկնածությանը կողմ է եղել նաեւ մեր տեխնիկական տնօրեն Խինես Մելենդեսը, մի քանի անգամ ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը հանդիպել է Կապառոսի հետ:
- Նա այստե՞ղ է ապրելու, թե՞ գնալ-գալու է:
- Նա Երեւանում է ապրելու պայմանագրի ողջ ընթացքում:
- Մելենդեսի գործոնը նպաստե՞լ է, որ նա պայմանագիր կնքի:
- Մելենդեսի գործոնը եղել է հետեւյալում. մենք ունենք մանկապատանեկան ֆուտբոլի ազգային ծրագիր, որն արդեն հաստատվել է, եւ մեր ակադեմիան ու մի քանի ակումբներ արդեն այդ ծրագրով են աշխատում: Հույս ունենք՝ շուտով բոլոր ակումբներն այդ ծրագրով կաշխատեն: Մենք հիմա բերում ենք մարզիչ, որն այդ ծրագրի մեջ տեղավորվում է: Այսինքն՝ այդ մանկապատանեկան ֆուտբոլի ծրագիրը, որն ունենք, եւ Կապառոսի ծրագրերը, աշխատանքի մեթոդներն ամբողջությամբ համապատասխանում են իրար: Իհարկե, կապ ունի, որովհետեւ մենք բերում ենք մարդ, որը մեր ծրագրերին համահունչ է:
- Նախկինում եղել է Ջիանի դե Բիազիի տարբերակը, ու խոսակցություններ կային, որ նա չի համաձայնել, քանի որ ՀՀ հավաքականը շատ թույլ է: Ինչպե՞ս է հաջողվել նրանից ավելի հայտնի մասնագետի ներգրավել:
- Դե Բիազին չի եղել, եղել է այլ մարզիչ: Դե Բիազին ամբողջությամբ պատրաստ էր աշխատելու, նույնիսկ հիմա էր պատրաստ, բայց նրա թեկնածությունը չենք քննարկել, քանի որ նրա ծրագրերը եւ այն ծրագիրը, որը մենք ունենք, իրար հետ չեն համընկնում: Նրանը իտալական ֆուտբոլի մոդել է, սա՝ իսպանական: Համարում ենք, որ Կապառոսն այս պարագայում լավագույն լուծումն է:
- Ո՞ր մարզիչն է եղել, որ համարել է, որ ՀՀ ընտրանին թույլ է ու չի եկել:
- Չեմ կարող ասել անունը:
- Եվ ինչպե՞ս է ստացվել այսպիսի հանրահայտ մասնագետի համոզել գլխավորել ՀՀ ընտրանին:
- Նա մեծ սիրով է համաձայնվել, իհարկե, շատ մեծ կապ ունեն նաեւ բանակցությունների ընթացքը եւ Մելենդեսի գործոնը:
- Երկրպագուները միշտ ցանկացել են հայտնի մասնագետի տեսնել, սակայն ամեն անգամ էլ, երբ հայտնի մասնագետ է ներգրավվել ՀՖՖ աշխատանքներում, քննարկել են նրա աշխատավարձը: Որքա՞ն է Կապառոսի աշխատավարձը:
- Նրա աշխատավարձի չափն իրավունք չունենք հրապարակելու, բայց մոտավորապես մի փոքր ավելին է, քան նախկինում եղել է մեր հայ մարզիչների աշխատավարձը: Այդքան մեծ չէ:
- Շատ մեծ աշխատավարձ չէ...
- Ո՛չ: Միջազգային չափանիշներով՝ փոքր աշխատավարձ է, ուղղակի այստեղ կան ամբիցիաներ, կա մեծ ցանկություն Հայաստանի հավաքականի հետ աշխատելու եւ հաջողությունների հասնելու:
- Եթե աշխատավարձը գրավիչ չէ, ի՞նչն է գրավել, որ գա:
-ՀՖՖ-ի ծրագրերը եւ նպատակը:
- Հավաքականի խաղացողները տեղյա՞կ են եղել նրա մասին եւ ի՞նչ կարծիք ունեն:
- Որոշ մարդիկ տեղյակ են եղել բանակցությունների ընթացքից:
- Ավա՞գը:
- Չեմ ասի անուններ:
- Ընթացքում շրջանառվում էին նաեւ այլ մարզիչների՝ Սանտիագո Սոլարիի, Օսկար Գարսիայի եւ Այտոր Կարանկայի անունները: Նրանց հետ բանակցություններ եղե՞լ են:
-Ձեր թվարկած անուններից որոշ մասի հետ եղել են, որոշ մասի հետ՝ ո՛չ:
-Կոնկրետ որո՞նց հետ:
-Չենք կարող նշել, որովհետեւ դա կլինի էթիկայի խախտում:
- Ի՞նչ խնդիր է Կապառոսի առջեւ դրվելու:
- Մենք պետք է ունենանք հավաքական, որը պետք է ունակ լինի նվաճելու աշխարհի կամ Եվրոպայի առաջնության ուղեգիր: Հույս ունենք, որ դա կլինի մինչեւ 2024թ.:
-Իսկ մոտակա ծրագի՞րը...
-Ազգերի լիգայում հաղթելը:
- Ըստ մարզչի՝ որքանո՞վ են այդ նպատակները հնարավոր:
- Բնականաբար, նա պատրաստ է այդ ծրագրին:
-Ե՞րբ է լինելու Կապառոսի մամուլի ասուլիսը:
-Ամենայն հավանականությամբ ուրբաթ օրն ասուլիս կանենք: