Առաջիկա ամիսներին գնաճը Հայաստանում մնալու է ցածր մակարդակի վրա։ Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության մամուլի կենտրոնում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Արթուր Ստեփանյանը։
«Երբ նայում ենք աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձություններին եւ այն իրավիճակին, թե ինչ ջանասիրությամբ է ՀՀ կառավարությունն առաջին անհրաժեշտության ապրանքներին ու գներին վերաբերվում, ապա, ըստ էության, կարող ենք ասել, որ այստեղ որեւէ ռիսկ չենք տեսնում գնաճի ավելացման հետ կապված»,- նշեց ԿԲ խորհրդի անդամը։
Նա նշեց, որ մարտի 17-ին ԿԲ-ն նվազեցրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը, եւ դա այն դեպքում, երբ տարածաշրջանում շատ երկրներ այն բարձրացրին կամ թողեցին անփոփոխ. «Ուզում եմ բացատրել, թե այս գործողությունն ինչ տրամաբանության ներքո է տեղի ունեցել: Պարզ է, որ ստեղծված իրավիճակում դրամավարկային քաղաքականության դերը սահմանափակ է, քանի որ դրամավարկային քաղաքականության գործիքակազմով հնարավոր չէ ազդել առողջապահական խնդիրներով պայմանավորված իրական տնտեսական զարգացումների վրա եւ ազդել տնտեսության առանձին հատվածների զարգացումների վրա: Սակայն կարեւոր է շարունակել պահպանել մակրոտնտեսական կայունությունը, ինչը թույլ կտա կառավարությանն ավելի արդյունավետ ապահովել թիրախավորված միջոցառումները տնտեսության տարբեր ոլորտների հետ կապված»։
ԿԲ խորհրդի անդամի խոսքով՝ 2015 թվականից Հայաստանում բավական ցածր գնաճային միջավայր կա, ներկայում նույնպես գնաճը ցածր մակարդակի վրա է, եւ այդ քայլով ԿԲ-ն հնարավորություն է տալիս նաեւ հավասարակշռել տնտեսական ակտիվության եւ հիմնական գների կայունության նպատակը:
Նա նշեց, որ ԿԲ-ն ունի նաեւ այլ նպատակ՝ ֆինանսական կայունության ապահովումը. «Մենք, հավատարիմ մնալով լողացող փոխարժեքի քաղաքականությանը, այսօր ունենք բավական բարձր պահուստներ եւ բազմաշերտ գործիքակազմ, որպեսզի կարողանանք նաեւ արտարժութային շուկան զերծ պահել հնարավոր ցնցումներից, որը համենայնդեպս այս պահին տեղի չունենա: 2014-ի դեկտեմբերին ԿԲ-ն շատ հաջողությամբ դուրս եկավ ավելի վատ իրավիճակից, քան այսօր է»։
Ստեփանյանն ընդգծեց՝ Կենտրոնական բանկը տիրապետում է ֆինանսական կայունության ապահովման լայն գործիքակազմի եւ հարկ եղած դեպքում դրանք կարող է կիրառել: