Եթե անձը խախտի ինքնամեկուսացման կամ մեկուսացման կանոնները այդ դեպքում հասնում է քրեական պատասխանատվություն․ Սարգսյան
Վարչական պատասխանատվության են ենթարկվելու լրատվական գործունեություն իրականացնողները, որոնք չեն պահպանել արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ժամանակ տեղեկատվության տարածման կանոնները: Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության մամուլի կենտրոնում ասաց ԱՆ հակակոռուպցիոն եւ քրեակատարողական քաղաքականության մշակման վարչության պետ Արփինե Սարգսյանը։
«Որպես պատասխանատվություն նախատեսվել է տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի 100-ապատիկից 300-ապատիկի չափով։ Չենք բացառել նաեւ այն դեպքերը, որ ԶԼՄ-ն հրապարակի որոշակի տեղեկատվություն՝ ենթարկվի վարչական պատասխանատվության, սակայն տույժի կիրառումից հետո չհեռացնի այդ հրապարակումը։ Այդ դեպքում եւս վրա է հասնելու վարչական պատասխանատվություն՝ տուգանք սահմանված նվազագույն աշխատավարձի 500-ապատիկից 1000-ապատիկի չափով»,- ասաց Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ եթե անձը խախտի ինքնամեկուսացման կամ մեկուսացման կանոնները, այդ դեպքում հասնում է ոչ թե վարչական, այլ քրեական պատասխանատվություն։
«Նախատեսել ենք նաեւ այս հանցակազմի համար ծանրացնող հանգամանքներ, եթե առաջացրել է ծանր վնաս կամ 2 կամ ավելի անձի վարակում է առաջացրել։ Եթե կանոնները խախտել է եւ անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ, ապա սա եւս ենթակա է լինելու քրեական պատասխանատվության։ Նոր հանցակազմ ենք ավելացրել Քրեական օրենսգրքում, նոր կորոնավիրուսով կանոնների խախտման արդյունքում դիտավորյալ վարակելու դեպքում անձը ենթարկվելու է քրեական պատասխանատվության»,- ասաց նա։
Խոսելով ՔԿՀ-ների մասին՝ ԱՆ պաշտոնյան ասաց, որ արտակարգ դրությամբ պայմանավորված՝ այնտեղ արգելվել են տեսակցությունները, բացառությամբ՝ տեսազանգի. «ՔԿ մուտք եւ ելք ունեցող բոլոր անձանց կատարվում է ջերմաչափում»։