Հայաստանը չունի կորոնավիրուսով թեստերի պակաս: Այս մասին այսօր ասուլիսում նշեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը: «Հայաստանն ունի PSR թեստերի բավարար քանակ եւ շարունակում է դրանք ձեռք բերել: Մինչեւ օրս արվել է բավական մեծ թվով (Հայաստանի ռիսկայնության եւ մասշտաբների համար)՝ 1440 թեստ, որից դրական է եղել 290-ը»,- ասաց նա:
Թորոսյանը նշեց, որ շուտով՝ այսօրվանից կամ վաղվանից գրանցված դեպքերի մասին տեղեկատվությունը կտրվի նաև ըստ տարածաշրջանների. կհրապարակվեն Հայաստանի այն բնակավայրերը, որտեղ արձանագրվել է կորոնավիրուսով վարակվածություն:
Գյումրիի մասին հարցին անդրադառնալով՝ նախարարն ասաց, որ Գյումրիում վարակվածներըր շատ չեն: «Նրանք մեկուսացված են, նրանց շփման շրջանակը պարզված է եւ մեկուսացված, Գյումրիում բուժումն են շարունակում այլ բնակավայրերից տեղափոխված հիվանդներ: Գյումրիի ինֆեկցիոն բուժկենտրոնը մեկն է նրանցից, ուր բուժում են ստանում մեր ասիմպտոմ, թեթեւ դեպքերով քաղաքացիները»,- ասաց նա:
Թորոսյանը հիշեցրեց, որ մարզերը չեն կարող ունենալ ախտորոշիչ թեստեր. «Թեստեր կարող է ունենալ միայն Հիվանդությունների կանխարգելման եւ վերահսկման ազգային կենտրոնը, որ ունի բավարար հզորություն այդ թեստերն անելու: Չի կարող որեւէ մարզային հիվանդանոց կամ ամբուլատորիա կամ պոլիկլինիկա անել այդ թեստերը: Թեստերն արվում են միայն մեզ մոտ եւ կենտրոնացված կարգով»,- ընդգծեց նա:
Նույն կենտրոնի Վանաձորի, Գյումրիի եւ Կապանի մասնաճյուղերն էլ, ըստ Թորոսյանի, ունեն այդ թեստերը, քանի որ այդ կենտրոններում եւս կենսաանվտանգության մակարդակը բավարար է: «Ռափիդ թեստը ոչ ճիշտ կողմնորոշիչ եւ կրկնման կարիք ունեցող թեստ է, եւ այն երկրները, որ մեծաթիվ թեստեր են արել՝ բոլորը PSR թեստեր են՝ պոլիմերաշղթայական ռեակցիայով հիմնված, որը գտնում է վիրուսի ՌՆԹ-ն օրգանիզմի հյուսվածքներում, տվյալ դեպքում՝ բկանցքից եւ թքանցքից վերցրած քսուկներում: Իսկ ռափիդ թեստերի արդյունավետությունը ոչ միայն այս հիվանդության համար ապացուցված չէ, դրանք միայն կողմնորոշիչ են եւ վերջնական ախտորոշում չեն դնում»,- նշեց Արսեն Թորոսյանը: