Կորոնավիրուսով վարակվածների մեջ կան դպրոցահասակ երեխաներ, նրանք իրենց լավ են զգում, պրակտիկորեն որեւէ սիմպտոմ չունեն: Այս մասին այսօր ասուլիսում նշեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը: «Կյանքին վտանգ սպառնացող կամ նույնիսկ միջին ծանրություն որեւէ մեկի մոտ առկա չէ, եւ շատ է սրա մասին խոսվել, որ երեխաները միգուցե դառնան վիրուսի տարածման աղբյուր, սակայն իրենց իսկ օրգանիզմի վրա վիրուսի ազդեցությունը մեծ չէ»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ համենայն դեպս, աշխարհում հրապարակված դեպքերի շարքում կամ գիտական հոդվածների մեջ հակառակի մասին հրապարակում չկա, ինչը նաեւ ակնառու է մեր երկրում արձանագրված դեպքերի պարագայում:
Վարակված երեխաներին խնամում են: «Մեկուսացումն արվում է ծնողների հետ համապատասխան հյուրանոցային վայրերում։ Ապագայում եթե որոշում կայացվի, որ հյուրանոցներում այլևս չենք անելու, դա կարվի իրենց տանը, իրենց իսկ ընտանիքների հետ»,- ասաց Թորոսյանը:
Սակայն, նախարարի խոսքով, երբ մենք նշում ենք որոշակի տարիքային խմբի՝ նվազ խոցելի լինելու մասին, պիտի հաշվի առնենք, որ խոսում ենք տվյալ տարիքային խմբի առողջ ներկայացուցիչների մասին: «Եթե կա, օրինակ, իմունիտետի բնական դեֆիցիտ, կամ ձեռքբերովի, կամ այլ հիվանդության բուժման ժամանակ մենք արհեստական իմունոդեֆիցիտ ենք առաջացնում որեւէ անձի, այդ թվում՝ երեխայի մոտ, նա ավտոմատ դառնում է ռիսկային որեւէ ինֆեկցիոն հիվանդության, նաեւ այս ինֆեկցիոն հիվանդության նկատմամբ: Եվ, այո՛, մենք պիտի հավելյալ ջանքեր գործադրենք քիմիաթերապիա ստացող երեխաների պաշտպանության կամ այլ՝ նշված վիճակներում գտնվող երեխաներին պաշտպանելու համար: Առավել, քան պրակտիկ առողջ երեխաներին, որոնց, իհարկե, պետք է պաշտպանել, որ նրանք չվարակեն այլ երեխաների, վերջիններս՝ մեծերին եւ այդպես՝ ավելի շատ ռիսկի խմբի մարդկանց՝ տարեց, քրոնիկ հիվանդություն ունեցողներին:
Փոխանցման շղթաները պետք է կոտրել բոլոր տիրույթներում: «Հետեւաբար պիտի պահպանենք հեռավորության, ձեռքերը լվանալու եւ շփումների քչությունը պահպանելու կանոնները»,- կրկնեց նախարարը: