Մենք ունենք հիդրօքսիքլորոքուին, որով արդեն երեք օր է՝ բուժում ենք մեր պացիենտներին: Այս մասին այսօր ասուլիսում նշեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ անդրադառնալով աշխարհում արդյունավետորեն կիրառվող դեղերի մասին հարցին:
«Մինչ այդ ունեինք ՄԻԱՎ-ի բուժման դեղերը,- նշեց նա,- սակայն դեռ վաղ է եզրակացնել սեփական փորձի հիման վրա, քանի որ շատ քիչ ժամանակ է անցել, եւ շատ քիչ թվով պացիենտների վրա ենք փորձել, սակայն հետեւում ենք միջազգային գիտական փորձին, մեր թե՛ Չինաստանի, թե՛ ԱՄՆ-ի գործընկերների հետ մշտական կապի մեջ ենք, որպեսզի իրենց մեծաթիվ պացիենտների բուժման արդյունքները արագ կարողանանք մեր փոքրաթիվ պացիենտների վրա կիրառել: Կարող եմ ասել, որ նախնական նման որոշում ունենք, որ քլորոքուինը ազիտրոմիցինի հետ տալու ենք այն բոլոր պացիենտներին, որ ունեն թոքաբորբ, եւ նրանց, որ չունեն թոքաբորբ, բայց ունեն ռիսկի գործոն, որպեսզի նրանց մոտ կանխարգելենք թոքաբորբի խորացումը կամ դրա զարգացումը»:
Նախարարի խոսքով՝ այս դեղամիջոցը տրվում է նաեւ բոլոր ծանր եւ ծայրահեղ ծանր հիվանդներին, որպեսզի նրանց վիճակը կարգավորվի եւ գնա դեպի դրականը:
Զուտ կորոնավիրուսի դեմ դեղամիջոց, ինպես հայտնի է, առայժմ չկա։