«Պաշտպանության բանակում իրականացվում են կանխարգելիչ միջոցառումներ՝ կորոնավիրուսի թափանցումը թույլ չտալու համար: Հենց այս պատճառով զինծառայողները քվեարկել են հատուկ նշանակված ժամի». Արցախում անցկացվող համապետական ընտրություններում քվեարկություն կատարելուց հետո այս մասին հայտարարեց ՊԲ հրամանատար Ջալալ Հարությունյանը:
Անդրադառնալով բանակն ընտրություններին ներգրավելու վերաբերյալ տեղեկություններին՝ Հարությունյանն ասաց՝ հակառակը՝ եղել են դժգոհություններ, որ դա թույլ չի տրվել:
Հիշեցնենք, որ մարտի 29-ին Պաշտպանության բանակը հաղորդագրություն էր տարածել՝ արձագանքելով Արցախի նախագահի թեկանածուներից Վիտալի Բալասանյանի ֆեյսբուքյան գրառմանը, որում նշվում էր, թե բանակի հրամանատարությունը խոչընդոտել է իր նախընտրական քարոզչության իրականացմանը բանակի ենթակայության տակ գտնվող ուսումնական հաստատություններից մեկում (Ք. Իվանյանի անվան ռազմամարզական վարժարան):
Տարածված հայտարարությունում ընդգծվում էր, որ դեռ մարտի 5-ին Արցախի պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել հրապարակավ հայտարարությամբ՝ կոչ անելով բոլորին ձեռնպահ մնալ օրենքով չնախատեսված քայլերով բանակը քաղաքական գործընթացներում ներգրավվելուց: Ավելին՝ բանակի հրամանատարի մի շարք որոշումներով եւ կարգադրություններով արգելվել է զինծառայողներին, նամանավանդ ծառայություն կրելու ընթացքում, մասնակիցը լինել այս կամ այն թեկնածուի օգտին տարվող նախընտրական գործընթացներին:
Խոսելով նոր սպառազինության ձեռքբերման եւ այդ իմաստով ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ համագործակցության մասին՝ Հարությունյանն ասաց, թե համագործակցությունը շատ բարձր մակարդակի վրա է, Տոնոյանի անմիջական ցուցումով է կատարվում սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի եւ նյութատեխնիկական մյուս միջոցների համալրումը:
«Այսօր մենք արդեն շահագործում ենք եւ մոտակա օրերին տեղակայելու ենք նոր սպառազինությունը ոչ թե հավաքակայանում, այլ արդեն մարտական դիրքերում: Մենք պատրաստել ենք անձնակազմին»,- ընդգծեց ՊԲ հրամանատարը:
Հարցին, թե արդյոք կորոնավիրուսի տարածման պատճառով առկա սահմանափակումները կխոչընդոտեն նոր սպառազինության ձեռքբերմանը՝ Հարությունյանը պատասխանեց.
«Ես իրավասու չեմ այդ հարցին պատասխանել… մենք սպառազինություն շահագործող ենք, մենք ո՛չ ձեռք ենք բերում, ո՛չ պայմանավորվում»: