Նոր կորոնավիրուսով վարակված զինծառայողներից ոչ մեկի վիճակը ծանր չէ, 6 զինծառայող վերադարձել է ծառայության. Սահակ Օհանյան
Զինված ուժերում նոր կորոնավիրուսով վարակված զինծառայողներից ոչ մեկի վիճակը ծանր կամ ծայրահեղ ծանր չէ, արհեստական շնչառական սարքերին միացված զինծառայողներ չկան: Այս մասին այսօր ասուլիսին ասաց ԶՈՒ ռազմաբժշկական վարչության պետ Սահակ Օհանյանը:
«Այս պահին թոքաբորբով հիվանդ ոչ մի զինծառայող չունենք: Ունենք բուժումն ավարտած եւ զինծառայության վերադարձած 6 զինծառայող: Վերցվել է 165 նմուշ, կան ե՛ւ դրական, ե՛ւ բացասական պատասխաններ, բացասականները շատ ավելի շատ են»,- ասաց նա: Օհանյանը նշեց, որ ճիշտ չի համարում հրապարակել ինքնամեկուսացված եւ բուժվող զինծառայողների թիվը:
ԶՈՒ ռազմաբժշկական վարչության պետի դիտարկմամբ՝ զինծառայողներին զորանոցային վիճակի բերելու կարիք չկա. զինված ուժերի ռազմաբժշկական ծառայությունն ի զորու է եւ իրականացնում է այնպիսի ծավալի աշխատանքներ, որ մեր զինուժն այդ խնդրի առաջ դեռեւս կանգնած չէ: «Եթե վիճակը պահանջի բերել զորանոցային վիճակի, ապա զինված ուժերի եւ Պաշտպանության նախարարության ղեկավար կազմն այդ որոշումը կկայացնի: Սպայակազմը պարզ է, որ ծառայությունից հետո գնում է իրենց տները: Այդ կազմի հետ արդեն երկու ամսից ավելի է՝ աշխատանքներ են կատարվում, քարոզվում է, որ ծառայությունից հետո մաքսիմալ սահմանափակեն շփումները, խանութ գնալուց, շփումներ ունենալուց էլ անհատական պաշտպանիչ միջոցներ կրեն՝ դիմակներ, ձեռնոցներ: Հուսով եմ, որ մեր զինծառայողները քաջ գիտակցում են այն վտանգները, որ հնարավոր է՝ ամենօրյա շփումներում ունենան եւ հասկանալով՝ պահպանում են այդ ամենը»,- նշեց նա:
Անդրադառնալով այն հարցերին, թե մեր ռազմական բժիշկները որքանով են պատրաստ նոր կորոնավիրուսի դեմ արդյունավետ պայքարել, եւ նրանց որ մասն է արդեն իսկ ընդգրկված այդ աշխատանքներին՝ Օհանյանն ասաց. «Պատրաստ են հարյուր տոկոսով, ընդգրկված են՝ ըստ անհրաժեշտության: Զինված ուժերի բժշկական ծառայությունն իր տարիների փորձն է ներդնում ներկայումս Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պայքարին, նաեւ զինված ուժերում գրեթե միշտ հակահամաճարակային միջոցառումներ են իրականացվում: Մենք փաստի առաջ ենք կանգնել, երբ H1N1-ն էր թափանցել: Այդ ժամանակ կարող եմ վստահեցնել, որ զինված ուժերի բժշկական ծառայությունը շատ մեծ պայքարի մեջ էր, եւ այդ պայքարը հաղթանակով ավարտվեց: Դրանք այն դեպքերն են, երբ հանրությունն առանձնապես տեղյակ չի էլ լինում»: Նա կրկին ընդգծեց, որ հայ ռազմական բժկական անձնակազմն ունի վարակի դեմ արդյունավետ պայքարելու փորձ եւ ներուժ: