Կարող են լինել դեպքեր, որ մարդը լինի շահառու եւ չօգտվի ծրագրից. ծրագիրն ավտոմատ է, փաստաթղթավորումը մեծ դեր է խաղում
Գրանցման հասցե ունենալը, ամուսնական կարգավիճակը գրանցած լինելը եւ այլ հարաբերությունների փաստացի արձանագրված լինելը կարեւոր է կառավարության մշակած ծրագրերից օգտվելու համար, քանի որ համակարգն աշխատում է ավտոմատացված կերպով. այս մասին այսօր ասուլիսին նշեց աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը:
Անդրադառնալով այն մարդկանց խնդրին, որ գրանցված չեն եւ որեւէ կերպ չեն կարողանում օգտվել կառավարության ներկայացրած սոցիալական աջակցության 6 ծրագրերից որեւէ մեկից՝ նախարարն ասաց, որ նրանք կարող են անձամբ (կամ լրագրողների միջոցով) դիմել նախարարություն, քանի որ եթե իրենք իրոք ունեն աջակցության կարիք, ապա այն կարող է տրամադրվել: Բաթոյանը հիշեցրեց, որ քաղաքացիները կարող են օգտվել ոչ միայն կառավարության մշակած այս ծրագրերից, այլեւ խոցելի խմբերի սոցիալական աջակցությանն ուղղված այլ գործիքներից:
Նպաստառու, բազմազավակ ընտանիքները շատ ավելի ծանր վիճակում են հայտնվել, քանի որ այս ծրագրերից որեւէ մեկի շահառուն լինել չեն կարող, իսկ օրավարձով աշխատանքը կորցնելու հետեւանքով շատ ավելի լուրջ խնդիրներ ունեն: «Եթե ընտանիքի ամուսինը նախկինում աշխատել է եւ ունեցել բավարար եկամուտ, ապա նախ արձանագրենք, որ նա անազնիվ է եղել նպաստի համակագում ընդգրկվելու առումով, իսկ եթե այնպիսի աշխատանք է իրականացրել, որ դա թույլ կտար նաեւ նպաստի համակարգից օգտվել (ցածր վարձատրման դեպքում մարդը կարղ է աջակցության կարիք ունենալ), ապա այս դեպքում կառավարությունն ունի տարբեր գործիքներ, դասական աջակցության ձեւեր՝ դասական աջակցության խմբերի համար: Նոր մշակված այս ծրագրերը իրավիճակի բերումով խոցելի դրության մեջ հայտնված քաղաքացիներին են ուղղված»,- ասաց նա:
Այն հարցին, թե կա՞ մտավախություն, որ ծրագրերից կարող են դուրս մնալ շահառուները, նախարարը պատասխանեց. «Ցանկերը ձեւավորվում են ամենօրյա աշխատանքի միջոցով. նման ցանկեր երբեւէ չեն եղել: Պայմանականորեն դասական խմբերի մասին, որոնց ուղղված ծրագրեր ենք իրականացրել տարիներ շարունակ, ամբողջական տեղեկատվություն կա, սակայն, օրինակ, բոլոր այն երեխաների ցանկը, որոնց ծնողները չեն աշխատում, պիտի հավաքվի տարբեր տեղեկատվական բազաների համադրմամբ, իսկ դրանց մի մասն էլ, օրինակ, չգրանցված աշխատողների ցանկը, առկա չէ»:
Այդ իսկ պատճառով, ըստ նախարարի, կարող են լինել դեպքեր, որ մարդը լինի շահառու եւ չօգտվի ծրագրից, բայց այդ ամենը փորձ է արվում հասցնել նվազագույնի: Եթե բոլոր տվյալները, հարաբերությունները գրանցված են, ապա կառավարությանը հեշտ կլինի գտնել այդ քաղաքացուն, եթե՝ ոչ, ապա այդ քաղաքացին, ցավոք, ստիպված կլինի ստանալ նաեւ մերժման հայտեր, քանի որ այս աշխատանքն իրականացվում է ավտոմատ կարգով: «Սոցաշխատողը չի այցելում բնակության վայրեր՝ տեսնի փաստացի այնտեղ են բնակվում, թե ոչ: Այդ ամենը ճշտվում է պետռեգիստրից, այսինքն՝ փաստաթղթավորումը մեծ դեր է խաղում, եւ այստեղ, այո՛, կան ռիսկեր»,- ասաց նախարարը: