Նախարարությունը ստացել է շուրջ 45 հազար դիմում, հաստատել՝ 27 հազարը, մյուսները՝ մերժել. այս մասին այսօր ասուլիսին նշեց աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը:
Անդրադառնալով քաղաքացիների դիմումների մերժման պատճառներին՝ նա նշեց, որ դրանք տարբեր են, սակայն հիմնական պատճառը այլ գերատեսչությունների տվյալների հետ անհամապատասխանությունների առկայությունն է: «Քանի որ ավտոմատ համակարգ է աշխատում, տուժած ոլորտների աշխատակիցների տվյալներն ավտոմատ համադրվում են պետեկամուտների կոմիտեի տրամադրած տվյալների հետ, եւ եթե կա անհամապատասխանություն, ապա համակարգը ավտոմատ մերժում է»:
Հիշեցնենք, որ արտակարգ դրության պայմաններում սոցիալական աջակցության ծրագրերից 3-ի դեպքում դիմումներ ընդհանրապես պետք չէ ներկայացնել: online.ssa.am կայքում նշվում են տվյալներն այն քաղաքացիների, որոնց տվյալները համակարգն ինքնաշխատ կերպով հավաքագրում է եւ գեներացնում: Այս կայքի միջոցով քաղաքացիներն ուղղակի կարող են փնտրել եւ գտնել իրենց տվյալները եւ տեղեկանալ, թե որ բանկից կարող են ստանալ հատկացված գումարը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչու է փոխհատուցում նախատեսվում վարսավիրների համար, իսկ շինարարների համար չի նախատեսվում՝ Բաթոյանն ասաց, որ բացօթյա շինարարության դեպքում սահմանափաումներ չկան, եւ թերեւս այս կարգավորումը որոշակիորեն պայմանավորված է դրանով: «Սոցիալական ծրագրերն ուղղված են անհատներին՝ ֆիզիկական անձանց: Ոչինչ չի խանգարում նույն շինարարական կազմակերպության ղեկավարին դիմել տնտեսական բլոկի ծրագրերին՝ աշխատավարձի փոխհատուցում, վարկային միջոցների ստացում, եւ այդ միջոցներն օգտագործել կազմակերպության խնդիրները լուծելու համար: Այնպես որ միանշանակ չէ, որ աջակցության ծրագրերից այս խմբերը չեն օգտվում»,- ասաց նա:
Ամփոփելով՝ նախարարը հիշեցրեց, որ արտակարգ դրությամբ պայմանավորված սոցիալական խնդիրները մեղմելուն ուղղված ծրագրեր կան ե՛ւ աշխատողների, ե՛ւ չաշխատողների, ե՛ւ աշխատանքից ազատվածների համար. դրանք 7-րդ, 9-րդ եւ 11-րդ ծրագրերն են: Բոլոր ծրագրերի մասին մատչելի եւ հակիրճ ուղեցույցներ կան Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կայքում տեղադրված, պատրաստված են նաեւ սոցիալական հոովակներ, վաղը դրանք կլինեն նաեւ սուրդո թարգմանությամբ: