Որ քննարկենք՝ ում ինչ է հարիր, շատ ասելիք կլինի։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով լրագրողի այն հարցին, թե հարի՞ր է արդյոք ԱԺ փոխնախագահին կաթողիկոսի մասին նման արտահայտություններ անել։ Նա հավելեց, որ այս պահին անհրաժեշտություն չի տեսնում լրացուցիչ որեւէ բան ասել այդ հարցի շուրջ։
Նշենք, որ երեկ ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում նշել էր՝ մեծ ցավ է ապրել, որ Ամենայն հայոց կաթողիկոսը իջել է այդ մակարդակի և սկսել զբաղվել դատական ատյանում քրեական գործի խափանման միջոցի փոփոխման հարցով։ «Ոչ թե ընդհանուր մարդասիրական առումով, ինչպես ներկայացվում է, այլ կոնկրետ մեկ մարդու հետ կապված, որը մեղադրվում է Մարտի 1-ի և ՀՀ-ում սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ»,- ասել էր նա:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն այսօր լրագրողներին ասաց, որ եկեղեցին եւ պետությունն անջատ են եւ չպետք է խառնվեն իրար ներքին գործերին։ «Կաթողիկոսը եւս ՀՀ քաղաքացի է եւ ունի բոլոր այն իրավունքները, որոնք ունեն ՀՀ մնացած քաղաքացիները»,- ասաց Միրզոյանը՝ եւս մեկ անգամ խնդրելով այլեւս այս թեմայի շուրջ հարցեր չտալ։ Նա ընդգծեց, որ ցանկացած նոր բառ կարող է նոր երանգ հաղորդել այս փոխադարձ հայտարարություններին, իսկ այս պահին դա պետության եւ ազգի համար օգուտ չի լինի։ «Ասելիք, իհարկե, կա, վերաբերմունք, իհարկե, կա, բայց չեմ ուզում ասել»,- եզրափակեց նա։