Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքում աշնանացանը չի ծլել. սկսվել է հաշվառման գործընթաց (լուսանկարներ)
Լոռու մարզի Գյուլագարակ խոշորացված համայնքում աշնանացան ցորենի ցանքատարածությունների կեսից ավելին այդպես էլ չի ծլել եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով:
Խոշորացված համայնքի ղեկավար Մհեր Գեւորգյանը բնակավայրերի վարչական ղեկավարներին հանձնարարել է հաշվառել իրենց համայնքների ցորենի ցանքատարածությունները: Հաշվառումից հետո տվյալները հավանաբար կներկայացվեն մարզպետարան, որտեղից էլ՝ կառավարություն՝ աջակցություն ստանալու ակնկալիքով:
Գյուլագարակ խոշորացված համայնքի Վարդաբլուր բնակավայրի վարչական ղեկավար Ռուսլան Օհանյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հայտնեց՝ սկզբնական շրջանում նկատել են, որ ցանքատարածությունները չեն ծլում, տեղեկացրել են մարզպետարան, որտեղից առաջարկել են սպասել եղանակաների տաքանալուն՝ վերջնական վիճակը տեսնելու համար: Եղանակները տաքացել են, իսկ ցանքատարածություններն այդպես էլ չեն ծլել. «Երկու օր առաջ համայնքապետարանում ժողով էր, խոշորացված համայնքի ղեկավարը առաջարկեց սկսել հաշվառման գործընթացը: Հիմա դեռ դիմումներն ենք վերցնում, թե որ դաշտում քանի հեկտար ցորեն կա ցանած: Որը որ չի ծլել, դիմումները կվերցնենք, համայնքապետարանում ստեղծված հանձնաժողովը տեղում կուսումնասիրի, կակտավորի, ու կդիմենք մարզպետարան»:
Վարդաբլուրում մոտ 450 հա աշնանացան է արվել, կեսից ավելին չի ծլել: Գյուղացիների մի մասը չծլած ցանքսերում վերացանքս է արել, մի մասն էլ կարտոֆիլ ու գարի է ցանել: Ինքը վարչական ղեկավարը եւս գարու վերացանքս է արել. «Երբ ցանեցինք, խոնավություն չկար, անձրեւ չկար, երբ հատիկը պետք է արդեն մեծանար ու ծլեր, ցուրտ արեց վնասվեց: 2017 թ.-ին ենք նման դեպք ունեցել, երբ 100 տոկոսով չէին ծլել: Այն ժամանակ հարկերի զիջման տեսքով փոխհատուցվեց գյուղացու վնասը»:
Վարչական ղեկավարն ասում է՝ այս պահին արդեն մոտ 80 դիմում է ստացել, բնակիչները շարունակում են համայնքապետարանում դիմումներ գրել. «Մարդիկ հողը վարել են, ցանել, տեխնիկա վարձակալել, մեծ վնասներ են կրել… բնակչի մեղքը այստեղ շատ քիչ է, պարզապես տարին էր անբարենպաստ»,- ասաց Ռուսլան Օհանյանը:
Իրավիճակը նույնն է նաեւ Կուրթան համայնքում: Վարչական ղեկավար Նարեկ Նալբանդյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ շուրջ 400 հա աշնանացան է արվել: Այս պահին ելնելով ստացված դիմումների քանակից, կատարված ուսումնասիրություններից՝ մոտ 30 տոկոս ու ավելի չծլած ցանքս կա: Վերջնական թիվը, ըստ վարչական ղեկավարի, հայտնի կդառնա մոտ օրերս, երբ գյուղացիներից կստանան բոլոր դիմումներն ու ամբողջական ուսումնասիրություններ կանեն:
Խոշորացված համայքի կազմի մեջ մտնող բնակավայրերի բնակիչների հույսը կառավարությունն է, որտեղից աջակցություն են ակնկալում: Աջակցության տեսակ չեն մատնանշում, ասում են՝ ինչ էլ լինի, կարեւորը կարողանան դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից: