Տեխնիկական վրիպակների պատճառով հաճախ դիմումները մերժվում են, շատ կարեւոր է դրանք ուշադիր լրացնելը. Բաթոյան
«Շատ կարեւոր է, որ դիմումներն ուշադիր լրացվեն, որովհետեւ տեխնիկական վրիպակների պատճառով հաճախ դիմումները մերժվել են, կամ մի անձից մի քանի դիմումներ են ստացվել, որը մեզ համար հավելյալ խնդիր է առաջացրել»,- այս մասին այսօր ասուլիսին հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը:
Անդրադառնալով 9-րդ ծրագրին՝ նախարարը եւս մեկ անգամ շեշտեց, որ ծրագիրը պարզեցվել է: Նա նշեց, որ այն մարդիկ, որոնց դիմումները 9-րդ ծրագրով մերժվել են, կարող են պարզեցված դիմումի տարբերակով նորից փորձել:
Կառավարությունն արդեն հաստատել է աջակցության 15 ծրագիր, որոնցից 9-ը սոցիալական բնույթի են: Խոսելով սոցիալական ծրագրերի մասին՝ նախարարը նշեց, որ այս պահին արդեն շահառուներին փոխանցվել է ընդհանուր մոտ 12 միլիարդ դրամ: Խոսքը 286 հազար շահառուի մասին է: «4-րդ, 6-րդ, 7-րդ, 8-րդ, 9-րդ եւ 13-րդ ծրագրերի մասին է խոսքը, իհարկե, հիշում ենք նաեւ կոմունալ վճարները, որոնք վերաբերում են ավելի լայն աջակցման ծրագրերին»,- ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ այսօր կառավարությունը վերանայել է 8-րդ ծրագրի ցանկը:
Նշեց, որ կառավարության որոշմամբ՝ 8-րդ միջոցառման շահառուների շրջանակն ընդլայնվել է մոտավորապես 36.000 շահառուներով։ Այս ցանկին հատկացվող գումարն ավելանում է ավելի քան 2 միլիարդ դրամով: Նշենք, որ 8-րդ ծրագիրը վերաբերում է տուժած ոլորտների աշխատակիցներին, այսինքն՝ այն մարդկանց, որոնք գրանցված են, բայց կորոնավիրուսի պատճառով այս պահին աշխատանքի չեն գնում կամ աշխատավարձ ստանալու խնդիր ունեն:
Զարուհի Բաթոյանը ներկայացրեց, որ նոր որոշմամբ ոչ միայն ընդլայնվել են ոլորտները, այլեւ ներգրավել են քաղաքացիա-իրավական պայմանագրով աշխատողներին։ Նա ներկայացրեց ավելացված շահառուների ցանկը:
Ավելացված ոլորտներն են հագուստի արտադրություն, կոշիկի եւ այլ կաշվե արտադրական արտադրատեսակների արտադրություն, կահույքի արտադրություն, թանկարժեք, ոչ թանկարժեք մետաղներից եւ քարերից զարդերի պատրաստում, ավտոմեքենաների տեխնիկական սպասարկում, նորոգում, օդային տրանսպորտի գործունեություն, կինոթատրոնների գործունեություն, լուսանկարչական բնագավառում գործունեություն, ավտոմեքենաների եւ այլ առարկաների վարձույթ, կրթական գործունեություն՝ մշակույթի, երաժշտության, սպորտի ու պարի բնագավառում, ստեղծագործական արվեստի եւ հանդիսադիր ներկայացումների կազմակերպման բնագավառում գործունեություն, լվացում, մաքրում եւ չոր մաքրում ծառայությունների մատուցում, պոլիգրաֆիական գործունեություն, տպագրական ծառայություններ:
Ծրագրի 8-րդ կետից օգտվելու համար դրամային մեկանգամյա աջակցություն ստանալու համար կարող են դիմել այն անձինք, որոնք 2020 թվականի մարտի 13-ից մարտի 30-ը նշված ոլորտների վարձու աշխատողներ են կամ անհատ ձեռնարկատերեր: