Սուտ տեղեկություններ՝ ՌԴ-ում կալանքի տակ գտնվող օդանավի մասին. դիվանագիտական սկանդալ չկա. infocheck.am
Լրատվական դաշտում բազմաթիվ են տարատեսակ տեղեկությունները ապրիլի 25-ին Ռուսաստանի Դաշնությունում կալանքի տակ գտնվող տրանզիտային օդանավի մասին։ Տարածվող տեղեկություններում տեղ էին գտել այնպիսի պնդումներ, ինչպիսիք են՝ օդանավը հայկական է, ապօրինությունների մեղավորները Հայաստանի մաքսային մարմիններն են, կազմակերպիչը՝ ԱԺ պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը:
Տարածվող կեղծիքներից էր նաև, թե Ռուսաստանի Դաշնությունը ավելի վաղ խնդրել էր, որ Երևանից Մոսկվա դատարկ թռչող ինքաթիռը հայրենիք վերադարձնի ՌԴ քաղաքացիներին, մինչդեռ այս առաջարկը կտրականապես մերժվել է։ Ըստ 168.am-ի աղբյուրների՝ դիվանագիտական խողովակներով բողոքի նոտա է հղվել հայկական կողմին։ «Հայաստանում ՌԴ դեսպանը մի քանի անգամ զանգահարել է Տիգրան Ավինյանին՝ պարզաբանումներ ստանալու ապօրինի ծխախոտի ՌԴ ներմուծման հարցով, սակայն քարտուղարուհին ասել է, որ չի կարող միացնել: ՌԴ դեսպանը ստիպված է եղել կապ հաստատել փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանի հետ, այլ մանրամասներ չի հաջողվել պարզել»,- նշված է հրապարակման մեջ։
Նախ նշենք, որ ապրիլի 25-ին Ռուսաստանի Դաշնությունում ձերբակալված տրանզիտային օդանավը չի պատկանում հայկական կողմին, այն ռուսական է։ Խոսքը «Aviation rescue company of emercom of russia» ընկերության մասին է։ Քաղաքացիական ավիացիայի փոխանցմամաբ՝ ավիաընկերությունը նախատեսել է մեկանգամյա ոչ կանոնավոր թռիչք Մոսկվա-Երևան-Կրասնոդար երթուղով։ Այս չվերթով նախատեսվում էր Երևանից տեղափոխել 40 տոննա ծխախոտ։
ՀՀ ՊԵԿ-ի հաղորդմամբ՝ ծխախոտը եղել է օրինական ձևակերպված՝ ըստ ՀՀ օրենսդրության բոլոր ընթացակարգերի։ Հայտարարագիրը գրանցվել է մաքսային մարմինների էլեկտրոնային համակարգում։ Հայտարարագիրը ներկայացնելիս կցվել են նաև ապրանքն ուղեկցող փաստաթղթերը (հաշիվ-ապրանքագիր, բեռնագիր, պայմանագիր, ծագման հավաստագիր և այլն)։ ՊԵԿ-ի փոխանցմամաբ՝ եթե բեռը փոխադրվեր նախապես նշված վայր՝ Աֆղանստանի Իսլամական Հանրապետություն, որևէ խնդիր չէր առաջանա, քանի որ հայտարարագրում ի սկզբանե բեռի վերջնական նշանակման վայրն այդ երկիրն է եղել։ Խնդիրն այն է, որ բեռը այդպես էլ չի հասել Աֆղանստան, այլ մնացել և, ըստ էության, դատարկվել է Ռուսաստանում։ Նշենք, որ թռիչքը նախատեսվել է Մոսկվա-Երևան-Կրասնոդար երթուղով, որից հետո դեպի Աֆղանստան արտահանումը պետք է տեղի ունենար ցամաքային ճանապարհով։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանատան կողմից կառավարությանն ու ԱԳՆ-ին ուղղված բողոքի նոտային, պետք է նշել, որ նմանօրինակ զանգ գերատեսչություններից որևէ մեկը չի ստացել։ Թե՛ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից և թե՛ ԱԳՆ մամուլի ծառայության կողմից այս լուրը հերքվեց։
ԱԳՆ-ից Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնին հայտնեցին. «Ռուսաստանի դեսպանը նման հարցով մեզ չի դիմել, Շավարշ Քոչարյանը ևս որևէ զանգ չի ստացել, ինչպես հաղորդում են լրատվականները»։ Ինչ վերաբերում է ռուսական կողմի խնդրանքին՝ Երևանից Մոսկվա թռչող ինքաթիռով հայրենիք վերադարձնել նաև ՌԴ քաղաքացիներին, արտաքին գերատեսչությունից հայտնեցին, որ դա ևս սուտ է։ Ընդհակառակը, հայկական կողմը ինքն է առաջարկել ռուսականին, որ ՀՀ քաղաքացիներին Հայաստան տեղափոխող ինքնաթիռը ետ վերադարձի ժամանակ Հայաստանից տեղափոխի Ռուսաստանի քաղաքացիներին։