Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսն անհամբերությամբ է սպասում այն օրվան, թե երբ է կարողանալու գալ ու տեղում կառավարել իր նոր թիմի աշխատանքները: Այս մասին նա ասել է իսպանական հեղինակավոր Sport.es պարբերականին տված հարցազրույցում: Նշել է, որ մարտին Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հետ պայմանագիրը կնքելուց հետո շատ ժամանակ չի ունեցել Հայաստանում:
«Ուզում եմ գնալ, որովհետեւ այցելության առաջին փորձս այնտեղ կարճ տեւեց: Հազիվ 4 օր մնացի ու կորոնավիրուսի պատճառով ստիպված էի վերադառնալ Իսպանիա: 4 օրվա ընթացքում պայմանագիր կնքեցի, ծանոթացա ֆեդերացիայի նախագահի հետ, տեսա ենթակառուցվածքները, եւ սկսեցինք պլանավորել մեր անելիքները: Ավելին անելու ժամանակ չունեցանք: Ինչ վերաբերում է այստեղից աշխատանքին, հիմա շատ ժամանակ ունենք ավելի շատ բան պարզելու համար, հասկանալու համար՝ ինչպիսին է ֆուտբոլն այդ երկրում: Շատ ենք խոսում Խինես Մելենդեսի հետ (խմբ. ՀՖՖ տեխնիկական տնօրեն): Ուզում եմ գնալ այնտեղ, որպեսզի սկսեմ աշխատնքը»,- նշել է նա:
Իսպանացի հայտնի մասնագետը գովել է ՀՖՖ Տեխնիկական կենտրոնի ենթակառուցվածքները, որոնք հավաքականն օգտագործում է մարզումների համար: Ընդգծել է, որ 10 խաղադաշտ կա ու ընդհանուր պայմանները շատ լավն են: Նաեւ նշել է, որ Մելենդեսի ներկայությունը ֆուտբոլի զարգացման երաշխիք է, եւ դա գիտի, որովհետեւ նա իր ուսուցիչն է եղել: Ուրախ է նաեւ, որ Անտոնիո Ֆլորեսը մինչեւ 21 տարեկանների մարզիչն է: ՀՀ ընտրանու նպատակներից խոսելիս ասել է, որ դրանցից մեկը հայկական ֆուտբոլում առաջ քայլ անելն է: Եվս մեկ նպատակ է Քաթարում կայանալիք աշխարհի 2022թ. առաջնության եզրափակիչ փուլին որակավորվելը:
«Դա (խմբ. աշխարհի առաջնությունը) մեծ նպատակն է եւ դրա համար աշխատելու ենք: Հիմա արդեն տեսանյութերով ուսումնասիրում ենք բոլոր ֆուտբոլիստներին: Երբ հնարավորություն լինի, նպատակ ունենք տեսնելու, թե ինչպես են նրանք խաղում իրենց առաջնություններում: Միջնաժամկետ հեռանկարում պետք է լինեն նաեւ տարբեր տարիքային խմբերի թիմերի խաղացողներ, որոնք կկարողանան համալրել մեծահասակների հավաքականը»,- ասել է մարզիչը:
Խոակին Կապառոսը ՀՀ հավաքականի ղեկին առաջին խաղերը պետք է անցկացներ մարտին 26-ին ու 30-ին նախատեսված ընկերական հանդիպումներում: Հայաստանը պետք է հյուրընկալվեր համապատասխանաբար Ուզբեկստանին ու Ղազախստանին, սակայն այս հանդիպումները խաղերը պատճառով չկայացան, իսկ Կապառոսը վերադարձավ Իսպանիա: