Քոչարյանը բերվեց դատարան. երկարատեւ դադարից հետո վերսկսվեց նրա եւ մյուսների գործով դատական նիստը
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում ավելի քան մեկ ամիս դադարից հետո քիչ առաջ մեկնարկեց Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստը:
Քոչարյանը նիստին մասնակցում է. թեեւ նա ապրիլի 28-ից գտնվում է «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում, եւ բժշկի խոսքով՝ վիրահատության կարիք ունի, սակայն վիրահատությունը դեռ չի արվել, եւ նա կարողացել է ներկայանալ դատարան:
Հիշեցնենք, որ վերջին դատական նիստը կայացել էր մարտի 10-ին: Դրանից հետո նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հիվանդության թերթիկ էր բացել, ապա՝ նաեւ արձակուրդ ձեւակերպել: Այս ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները պարբերաբար միջնորդություններ են ներկայացրել՝ խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու, նրան գրավի դիմաց կամ անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու վերաբերյալ, որոնք, ըստ պաշտպան Արամ Վարդեւանյանի, կքննվեն համատեղ: Հիշեցնենք նաեւ, որ Ռոբերտ Քոչարյանի համար երաշխավորելու են Հայաստանի Հանրապետության նախկին վարչապետներ Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Կարեն Կարապետյանը, Արցախի Հանրապետության նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը: