Քրեակատարողական հիմնարկներում որեւէ դատապարտյալ եւ կալանավորված անձ այս պահին չի վարակվել կորոնավիրուսով։ Դա վկայում է, որ կանխարգելման միջոցառումները, որոնք իրականացնում են քրեակատարողական ծառայությունը եւ Արդարադատության նախարարությունը, իրենց արդյունքը տալիս են:
Կառավարությունում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասաց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը։ Նա ասաց, որ այս իրավիճակը դժվար թե երկար շարունակվի՝ հաշվի առնելով կորոնավիրուսի տարածման տեմպերն ու հեշտությունը։ Բադասյանի համոզմամբ՝ անպայմանորեն լինելու է մի իրավիճակ, երբ կլինի նաեւ վարակված դատապարտյալ, բայց եւ դա չի լինի «կատաստրոֆա»։ «Մենք դատապարտյալների հիվանդանոցում արդեն վաղուց նախապատտրաստել ենք հատուկ կահավորված երկու մասնաշենք, որտեղ արդյունավետ բուժումը հնարավոր կլինի»,- ասաց Բադասյանը։ Միեւնույն ժամանակ, նա հայտարարեց, որ քրեակատարողական ծառայողների շրջանում գրանցվել են դեպքեր, հիմնականում Վարդաշենի մեկ հերթափոխի 8 մասնակիցներն են վարակված։ Դրանից հետո մի քանի կասկածելի դեպքեր էլ են եղել, որտեղ իրականացվել են թեստավորումներ, սակայն Բադասյանը թվեր չհրապարակեց, որովհետեւ թեստերը դեռ ընթացքի մեջ են։
Ինչ վերաբերում է սոցիալական հեռավորության պահպանմանը, Բադասյանի համոզմամբ, Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկների վիճակը լավագույններից մեկն է աշխարհում, այն առումով, որ ծանրաբեռնվածության ցուցանիշը 43% է։ Սա նշանակում է, որ մյուս երկրներում, որտեղ հրատապ միջոցառումներ են իրականացվել՝ համաներում եւ այլ գործողություններ, պայմանավորված է եղել 100%-ից ավելի բեռնվածությամբ։
«Քրեակատարողական հիմնարկը մեզ մոտ երեւի թե ամենաանվտանգ տեղն է կորոնավիրուսի տարածման առումով, որի մասին վկայում է 0 դեպքով տվյալը»,- ասաց Բադասյանը եւ վստահեցրեց, որ ցանկացած առաջին իսկ ախտանիշի դեպքում գործողություններ են կատարվում։
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ում20 հազար 192 նոր ծառ՝ վերջին 3 տարում. շուտով կհայտարարենք մեծ ծառատունկի մասին. Տիգրան Ավինյան