Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը բողոքարկել է Քոչարյանին ազատ չարձակելու վերաբերյալ դատարանի որոշումը:
Փաստաբանական թիմից հայտնում են, որ պաշտպան Հայկ Ալումյանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդությունները մերժելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ, որը Վերաքննիչ քրեական դատարան է մուտքագրվել մայիսի 19-ին։
Հիշեցնենք՝ մայիսի 8-ին տեւական դադարից հետո կայացել էր Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստը, որի ընթացքում նրա պաշտպանները միջնորդություններ էին ներկայացրել խափանման միջոցը փոխելու, վերացնելու, անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու վերաբերյալ: Մայիսի 13-ին վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից՝ դատարանը մերժել էր միջնորդությունները: Որոշման հրապարակմանը Քոչարյանը չէր մասնակցել. նախորդ օրը՝ մայիսի 12-ին, նա «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում վիրահատվել էր:
ՀԺ-ի հետ զրույցում բ/կ-ի տնօրեն Արմեն Չարչյանը երեկ տեղեկացրել է, որ Քոչարյանը հիվանդասենյակում է, նրա առողջական վիճակը՝ բավարար. «Վիրահատությունը հաջող էր անցել, այժմ վերականգնողական փուլում է, ապաքինվում է»: Թե որքան կմնա իրենց մոտ, Չարչյանը դժվարացավ պատասխանել: Բժշկի խոսքով՝ հնարավոր չէ նաեւ ասել՝ հաջորդ շաբաթ նա կկարողանա ներկայանալ դատարան, թե ոչ: Նշենք, որ երեկվա դատական նիստը հետաձգվեց Քոչարյանի բացակայության հիմքով: Հաջորդ նիստը նշանակվեց մայիսի 26-ին: