ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանն այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձավ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանի այն հայտարարությանը, թե Հայաստանը ներգրավված է զենքի անօրինական վաճառքի մեջ։
Գաբրիելյանը պաշտոնապես հայտարարեց, որ 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո որեւէ նման գործարք տեղի չի ունեցել, որին կարող էր մասնակցել ՀՀ Կառավարությունը՝ ի դեմս ՊՆ-ի: «Ես շատ ցավում եմ, որ դա դարձել է հանրային քննարկման առարկա: Առիթից օգտվելով՝ ուզում եմ պաշտոնապես հայտարարել, որ 2018 թվականից ի վեր, երբ ներկայիս կառավարությունը ձեւավորվել է՝ վարչապետի գլխավորությամբ, որեւիցե 3-րդ երկրի հետ Հայաստանի կառավարության մասնակցությամբ, այդ թվում՝ ի դեմս Պն-ի, որեւիցե նմանատիպ գործարք տեղի չի ունեցել։ Խնդրում եմ հաշվի առնել, որ գոյություն ունի Լիցենզավորման մասին օրենք, այդ օրենքի 12.1 հոդվածը սահմանում է ռազմական արտադրանքի ներմուծման, արտահանման, արտադրության, տարանցիկ փոխադրման հետ կապված իրավահարաբերությունները։ Այդ Լիցենզավորման մասին օրենքում փոփոխությունը տեղի է ունեցել այն պարագայում, երբ Հայաստանի վարկանիշն իջնում էր միջազգային գործընկերների մոտ՝ կապված հենց զենքի որոշակի առեւտրի հետ։ Ներկայիս պաշտպանության նախարարի անմիջական նախաձեռնությամբ ու մասնակցությամբ է դա տեղի ունեցել: Դրանից հետո ընդունվել է ՀՀ Կառավարության որոշումը, որը խիստ կանոնակարգել է այդ բոլոր դեպքերը։ Ցանկն էլ է հաստատել այդ ամբողջ սպառազինության։ Ընդհանրապես դրա մասին խոսելուց առաջ ցանկացած մարդ պետք է կարդա այդ իրավակարգավորումները։ Դրանից հետո ակնհայտ կդառնա, որ նման հայտարարություններ անելը, կամ նման գործարքների գնալը ոչ միայն անհիմն է, անբովանդակ խոսակցությունների շարան է, այլեւ հնարավոր չէ պարզապես իրականացնել։ Բացի դրանից, այդ իրավակարգավորումներով մենք փաստացի իրականացրել ենք մեր միջազգային պարտավորությունները։ Այնպես որ, դա համարում եմ որպես անորակ քաղաքական շահարկումների հերթական շարան։ Բացառվում է, ես նորից եմ հայտարարում՝ կատեգորիկ դատարկ խոսակցություններ են»,- մանրամասնեց փոխնախարարը։
Հարցին՝ առհասարակ Զինված ուժերը ձե՞ռք է բերել այնպիսի զինտեխնիկա, որը անպիտան Է: Ի պատասխան՝ Բալայանը ասաց՝ Զինված ուժերի սպառազինությունը, ռազմական տեխնիկան ձեռք են բերվում՝ համաձայն ԶՈՒ-ի զարգացման պլանի եւ մի շարք այլ ծրագրերի համար։ «Ես չեմ կարող այստեղ հայտարարել, թե դա անթերի գործընթաց է, հնարավոր է՝ եղել են ձեռքբերումներ, որոնք տեխնիկապես բարեփոխելու, վերափոխելու հնարավորություն ունեն, եւ սա նորմալ եմ համարում»,- ասաց փոխնախարարը եւ հավելեց, որ այստեղ խնդիրն այդ ամենի իրավաչափության մեջ է, եւ ամեն ինչ կատարվել է իրավաչափորեն: