Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի նորանշանակ գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսը Հայաստանում է: Տեղեկությունը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հաստատեցին Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի մամուլի քարտուղարությունից:
Նշեցին, որ մասնագետը ժամանել է մի քանի օր առաջ: Կորոնավիրուսի պանդեամիայի պատճառով այս օրերին նա  կարանտինում է: Առաջիկայում նրա մասնակցությամբ միջոցառումներ չեն նախատեսվում: ՀՖՖ-ից նաեւ ասացին, որ ՀՀ են ժամանել նաեւ իսպանացի մյուս մասնագետները, մասնավորապես՝ տեխնիկական տնօրեն Խինես Մելենդեսը: Մյուս իսպանացիները նույնպես կարանտինում են:
Ավելի ուշ ՀԺ-ին հայտնի դարձավ, որ մոտ 10 օրից Կապառոսը դուրս կգա կարանտինից: Դրանից հետո կկարողանա մարզադաշտերում հետեւել Հայաստանում տեղի ունեցող ֆուտբոլային հանդիպումներին: Առայժմ խաղերը նայում է հեռուստացույցով:
Կորոնավիրուսի պանդեմիայով պայմանավորված արտակարգ դրության ընթացքում Կապառոսն իր հայրենիքում էր՝ Իսպանիայում, որն աշխարհում այս համաճարակից ամենաշատը տուժած երկրներից է: Նա այնտեղից էր աշխատում, ուսումնասիրում էր Հայաստանի հավաքականը, հայկական ֆուտբոլը: Վերջերս ՀՖՖ-ն նաեւ լուսանկար էր հրապարակել, որում երեւում էր, որ ճանաչված մասնագետը դիտում է ՀՀ Բարձրագույն խմբի 2019-20 մրցաշրջանի վերսկված առաջնության հանդիպումներից մեկը: Կապառոսը նաեւ հարցազրույցներ էր տալիս իսպանական լրատվամիջոցներին՝ նշելով, որ ուզում է հնարավորինս շուտ վերադառնալ Հայաստան ու աշխատանքը շարունակել տեղում:
Խոակին Կապառոսը ՀՀ հավաքականի ղեկին առաջին խաղերը պետք է անցկացներ մարտին 26-ին ու 30-ին: Հայաստանն ընկերական հանդիպումներ պետք է անցկացներ՝ հյուրընկալվելով համապատասխանաբար Ուզբեկստանին ու Ղազախստանին, սակայն այդ հանդիպումները կորոնավիրուսի պատճառով չկայացան, իսկ Կապառոսը վերադարձավ Իսպանիա:
Ինչ վերաբերում է Մելենդեսին, ապա նա էլ Իսպանիա էր մեկնել մարտի 11-ին կայացած Չեմպիոնների լիգայի 2019-20 մրցաշրջանի 1/8 եզրափակչի «Վալենսիա»-«Ատալանտա» խաղին որպես տեսուչ ներկա գտնվելու համար: Նա նույնպես այնտեղ հարցազրույց էր տվել: Նույնիսկ նշել էր՝ կարծում է, որ վարակված է եղել կորոնավիրուսով: