ԱԺ պատգամավոր, ԲՀԿ կուսակցության խորհրդի անդամ Նաիրա Զոհրաբյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ կայացվել է քաղաքական որոշում՝ Գագիկ Ծառուկյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու համար:
«Քաղաքական որոշում է կայացվել, որ երեքշաբթի գլխավոր դատախազը մտնի ԱԺ՝ Գագիկ Ծառուկյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու եւ որպես մեղադրյալ ներգրավելու միջնորդությամբ։
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դեռ շանս ունի չկատարելու քաղաքական պատվեր։
!No Pasarán!»,- գրել է նա:
Անդրադառնալով գրառմանը՝ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը քիչ առաջ հայտնեց, որ չի կարող լինել որևէ պատգամավորի, այդ թվում՝ նաև Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդություն ներկայացնելու քաղաքական որոշում:
Աբրահամյանի գրառումը՝ ստորեւ.
«Եվս մեկ անգամ կրկնում ենք՝ չի կարող լինել որևէ պատգամավորի, այդ թվում՝ նաև Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդություն ներկայացնելու քաղաքական որոշում:
Նման որոշումները կայացվում են բացառապես քրեական դատավարության շրջանակներում՝ ելնելով նրանից, թե որքանով է գլխավոր դատախազը քննության ընթացքում հավաքված ապացույցները բավարար կամ անբարարար գնահատում նման միջնորդության հիմնավորվածության տեսանկյունից:
Հետևաբար անիմաստ է իրադարձություններից առաջ ընկնելով՝ բացառապես քրեադատավարական պրոցեսները քաղաքականացնելու փորձերը:
Եթե նման հարցով Ազգային ժողովին միջնորդություն ներկայացվելու դատավարական հիմքերը լինեն, դատախազությունը հանրությանը կտեղեկացնի այդ մասին»: