ավտոմեքենաների եւ այլ առարկաների վարձույթ,
կրթական գործունեություն մշակույթի, երաժշտության, սպորտի, պարի բնագավառում,
ստեղծագործական, արվեստի և հանդիսադիր ներկայացումների կազմակերպման բնագավառում գործունեություն,
խաղատների գործունեություն։
«Վարձու աշխատողները, այդ թվում՝ քաղաքացիաիրավական պայմանագիր ունեցող աշխատողները, շահառու են այն դեպքում, եթե 2020 թվականի մարտի 1-ից մինչեւ հունիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում առնվազն մեկ օր աշխատանքային կամ քաղաքացիաիրավական հարաբերությունների մեջ են գտնվել տուժած ոլորտի գործատուի հետ, այդ թվում՝ եթե նույնիսկ տվյալ ժամանակահատվածում գործատուն լուծարվել է կամ դադարեցրել է գործունեությունը։ Վերոնշյալ ոլորտներում աշխատող անձանց աջակցությունը տրամադրվում է անկախ գործատուի՝ աշխատավարձ կամ դրամական այլ վճարում հաշվարկելու հանգամանքից»,- ասաց նախարարը։
Անհատ ձեռնարկատերերը շահառու են այն պարագայում, եթե 2020 թվականին գործունեություն են ծավալել տուժած ոլորտում՝ անկախ 2020 թվականի առաջին եռամսյակում իրացման շրջանառության չափից։
Աջակցությունը տրամադրվում է միանվագ՝ նվազագույն աշխատավարձի չափով, գումարը վճարվում է անկանխիկ եղանակով՝ շահառուի քարտային հաշվին փոխանցման միջոցով։
Այս որոշումը կվերաբերի շուրջ 36 հազար 800 անձի, իսկ ընդհանուր բյուջեն կազմում է 2,5 մլրդ դրամ։ Դիմումների ընդունումը հնարավոր կլինի երկուշաբթի օրվանից: