Հրայր Թովմասյանն այժմ ՍԴ 7 դատավորների հետ իր աշխատասենյակում ինչ-որ քննարկում է անում. ArmDaily.am
ArmDaily.am-ին հասած տեղեկություններով՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն այժմ ՍԴ 7 դատավորների հետ իր աշխատասենյակում ինչ-որ քննարկում է անում, որին չեն մասնակցում ՍԴ դատավորներ Արման Դիլանյանը եւ Վահե Գրիգորյանը։
Կայքի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Հրայր Թովմասյանը եւ ՍԴ անդամները քննարկում են Ռոբերտ Քոչարյանի գործով հուլիսի 7-ին կայանալիք նիստի օրը փոխելու հարցը. «Խնդիրն այն է, որ ՍԴ նախագահն ու դատավորները փորձում են ամեն ինչ անել՝ մինչեւ սահմանադրական փոփոխությունների ուժի մեջ մտնելը Քոչարյանի գործով որոշումը  հրապարակելու համար»,- գրել է կայքը:
ՀԺ-ի հետ զրույցում ՍԴ դատավորներ Արման Դիլանյանն ու Վահե Գրիգորյանը նշեցին, որ հանդիպման մասին տեղեկություն չունեն եւ որեւէ ծանուցում չեն ստացել:
Հիշեցնենք՝ հունիսի 22-ին հայտնի դարձավ, որ ՍԴ-ում աշխատակարգային նիստ է անցկացվել, որի օրակարգում ավելացվել է Քոչարյանի գործով դիմումների վերսկսման հարցը: ՍԴ-ն որոշել է դիմումի քննությունը նշանակել հուլիսի 7-ին: ՍԴ փոխնախագահ Ալվինա Գյուլումյանը լրագրողների հետ զրույցում պարզաբանել էր, որ այդ հարցը իրենց օրակարգում չի եղել, քանի որ օրակարգը հաստատված է եղել ավելի վաղ, քան Վենետիկի հանձնաժողովը հրապարակել է իր կարծիքը. «Օրենքի համաձայն՝ երբ գործի կասեցման հիմքերը վերանում են, մենք պարտավոր ենք սկսել քննությունը, եւ մեր կանոնակարգի համաձայն էլ՝ օրակարգում կարող են կատարվել փոփոխություններ. սա աշխատանքային բնական գործընթաց է»,- ասել էր նա:
Հիշեցնենք նաեւ, որ ՀՀ նախագահը այսօր ստորագրել է մի շարք օրենքներ, որոնց թվում է նաեւ նախօրեին ԱԺ-ում քննարկված եւ ընդունված ԱԺ կանոնակարգ սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին, «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքների փաթեթը: Կատարված փոփոխությունների արդյունքում ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը դառնալու է ՍԴ անդամ, իսկ 12 տարուց ավելի պաշտոնավարած ՍԴ անդամներ Ալվինա Գյուլումյանը, Ֆելիքս Թոխյանը եւ Հրանտ Նազարյանը անցնելու են թոշակի: Նախատեսվում է, որ երկամսյա ժամկետում ՀՀ նախագահը, Կառավարությունը եւ Դատավորների ընդհանուր ժողովը առաջադրելու են ՍԴ անդամների թեկնածություններ, որոնք ԱԺ-ի ընտրելուց հետո փոխարինելու են թոշակի գնացած դատավորներին: