Օրերս ՈՒԵՖԱ-ն հաստատեց Ազգերի լիգայի նոր՝ 2020-21, մրցաշրջանի օրացուցային պլանը, ինչպես նաեւ Քաթարում կայանալիք աշխարհի 2022թ. առաջնության՝ Եվրոպական գոտու որակավորման փուլի ժամկետները: Սա կրկին հարց է առաջացնում՝ ինչպես են այս 2 մրցաշարերը փոխկապակցված եւ ինչպես կարող են ավանդական որակավորման փուլը չհաղթահարած թիմերն անել դա Ազգերի լիգայի միջոցով: Հատկապես հետաքրքիր է Հայաստանի հավաքականի երկրպագուների համար, քանի որ սովորական եղանակով եզրափակիչ փուլում հայտնվելը բարդ է:
Բայց բարդ է լինելու նաեւ Ազգերի լիգայի միջոցով: Երբ այս մրցաշարը նոր էր ստեղծվել, այն Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ փուլին մասնակցելու իրական հնարավորություն էր տվել ՈՒԵՖԱ-ի անդամ այն հավաքականներին, որոնք չէին հաղթահարի սովորական ընտրական փուլը: Սա հատկապես կարեւոր էր թույլ ընտրանիների համար, եւ ի վերջո 4 թիմ Եվրո 2020-ի մասնակիցների շարքում հայտնվելու է հենց Ազգերի լիգայի շնորհիվ: Աշխարհի առաջնության դեպքում, սակայն, այլ է: Այստեղ ՈՒԵՖԱ-ն, որն ԱԱ ընտրական փուլը նախատեսում է անցկացնել 2021թ. մարտից նոյեմբեր, այդքան էլ առատաձեռն չի գտնվել: Եթե Եվրոյի դեպքում 4 տեղ նախատեսված էր Ազգերի լիգայի թիմերի համար, ապա ԱԱ 2022-ի ուղիղ ուղեգիր Ազգերի լիգայում չի խաղարկվի: Ընդամենը 2 թիմ ոչ թե ուղեգիր, այլ ուղեգրի համար պայքարելու հնարավորություն է ստանալու:
Ինչպե՞ս է դա լինելու: Ընդհանուր առմամբ ՈՒԵՖԱ-ին աշխարհի առաջնությունում հատկացված է 13 տեղ: 55 երկրներից այդ 13-ն ընտրվելու են որակավորման փուլի ու Ազգերի լիգայի միջոցով: Որակավորման փուլից առաջ թիմերը բաժանվելու են 10 խմբերի, որոնցից 5-ում լինելու է 5, իսկ մյուս 5-ում՝ 6 թիմ: Առաջին տեղերը գրաված 10 թիմերն ԱԱ-ի ուղիղ ուղեգիր կստանան: Խմբերում 2 տեղերը զբաղեցրած թիմերն ուղեգրերի համար պայքարը կշարունակեն փյել-օֆֆում, բայց նախ նրանց կմիանան Ազգերի լիգայի լավագույն ցուցանիշներն ունեցող 2 այն թիմերը, որոնք դասական որակավորման փուլի ընթացքում ոչ ԱԱ ուղեգիր են նվաճել, ոչ էլ 2-րդ տեղն են զբաղեցրել: Այս 12 թիմերը կպայքարեն մնացած 3 ուղեգրերի համար: Նրանք կբաժանվեն 3 խմբի: Յուրաքանչյուր խմբում տեղի կունենան 1-ական խաղից բաղկացած կիսաեզրափակիչներ ու եզրափակիչ: Հաղթողներն էլ կդառնան վերջին 3 ուղեգրերի տերերը:
Նման ճանապարհով ԱԱ-ի ուղեգրի համար պայքարելու հնարավորություն ստանալու համար Հայաստանն Ազգերի լիգայում պետք է փորձի հնարավորինս լավ ցուցանիշներ գրանցել C դիվիզիոնի 2-րդ խմբում: Այնտեղ, ինչպես հայտնի է, մրցակիցներն են Մակեդոնիայի, Էստոնիայի եւ Վրաստանի հավաքականները: ՖԻՖԱ-ի դասակարգման աղյուսակում, ըստ վերջին թարմացման, որն արվել է հունիսի 11-ին, Մակեդոնիան 68-րդն է, Վրաստանը՝ 91-րդը, իսկ Էստոնիան 2 հորիզոնականով զիջում է Հայաստանին եւ 104-րդն է:
Հայաստանն Ազգերի լիգայում այս պայքարը կսկսի այս տարի սեպտեմբերի 5-ին: Խաղացանկը հետեւյալն է.