Երկրորդ ձեւակերպումը, որ Ալիեւին ակնհայտորեն դուր չի եկել այդ հայտարարությունում՝ ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստման կոչն է եւ խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի պահպանման կարեւորության մասին հիշեցումը:
Ադրբեջանի նախագահը դժգոհ է նաեւ, որ համանախագահները չեն դատապարտել Արցախում տեղի ունեցած ընտրությունները եւ նախագահի երդմնակալության արարողությունը: Դժգոհության կամ ավելի ճիշտ՝ վախի մյուս պատճառը ՀՀ վարչապետի հետեւողականությունն է՝ Արցախը բանակցային սեղան վերադարձնելու հարցում:
Նրա այս հարցազրույցի գլխավոր նորությունը սակայն, Հայաստանի ներքաղաքական խնդիրներին անդրադարձն է (ՀՀ ներքին կյանքի մասին նա սկսել է խոսել միայն վերջերս): Այս անգամ նա Սերժ Սարգսյանին է վախկոտ անվանել:
Ադրբեջանի նախագահի վախերը մեր զրույցում բացահայտել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ, ադրբեջանագետ Տաթեւիկ Հայրապետյանը:
- Տիկին Հայրապետյան, Ադրբեջանի նախագահի քննադատություններն՝ ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, ընդունելի՞ են ձեզ համար: Այսպիսի քննադատություններ Հայաստանում եւս հնչում են հանրության որոշ շերտերի կողմից, որոնք մտածում են, թե Ադրբեջանի սադրանքներին համանախագահները ավելի կոշտ պետք է արձագանքեն, քան արձագանքում են: Ըստ էության Ալիեւը եւս դժգոհում է կոշտության բացակայությունից, իհարկե արդեն իր իսկ շահերի կոնտեքստում:
- Բնավ ոչ, որովհետեւ տեսակոնֆերանսը համավարակի արդյունք է, ոչ թե բնականոն գործընթացի: Այսքանով հանդերձ գործընթացը շարունակվում է, բնականաբար որոշ պրոցեսներ դանդաղում են, որոշ պայմանավորվածություններ միգուցե հետաձգվում են, ինչպես օրինակ լրագրողական հնարավոր փոխայցելությունները, բայց Ալիեւին մտահոգում է այն, որ համանախագահները շեշտում են՝ մթնոլորտի առողջացումը փոխվստահության մեխանիզմն է: Սրանք հայկական օրակարգի բաղկացուցիչ հարցեր են, եւ դառնում են միջազգային օրակարգի մաս: Ահա սա է բարկացնում Ալիեւին եւ նա չի ուզում նման խոսակցություններ վարել. ի՞նչ մթնոլորտի առողջացում, եթե ինքը քսենոֆոբիկ հանրություն է ձեւավորել իր ելույթներով: Ի՞նչ մթնոլորտի առողջացում, եթե նրանց հերոսը հային կացնահարած մարդասպանն է: Այսինքն այդ իրավիճակում Ադրբեջանը իհարկե պարտություն է կրում. Ալիեւը շատ լավ հասկանում է, թե որտեղ է տանում այդ պրոցեսը, որը շատ երկարատեւ է: Եթե խոսում ենք իրական խաղաղության ձեռքբերման հնարավորությունից, ապա այո, ժողովուրդները պետք է պատրաստ լինեն այդ խաղաղությանը եւ նաեւ Ադրբեջանի ժողովուրդը պետք է պատրաստ լինի: Իսկ ինքը Ադրբեջանի ժողովրդին տասնամյակներով պատրաստում է պատերազմի: Այս իրավիճակում նա բնականաբար պետք է քննադատի համանախագահների խաղաղության կոչերը: