Տարբեր տեսակի զինատեսակներ կան, որոնք Հայաստանում արտադրվում եւ մատակարարվում են ՊՆ-ին. նախարար
Տարբեր տեսակի զինատեսակներ կան, որոնք Հայաստանում արտադրվում եւ մատակարարվում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ պատասխանելով «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին՝ ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Նշենք, որ այսօր ասուլիսի ժամանակ նա ամփոփում էր նախարարության առաջին կիսամյակի գործունեության արդյունքները:
Արշակյանի հետ մեր հարց ու պատասխանը ստորեւ.
- Պարո՛ն Արշակյան, քանի որ Հայաստանում այս պահին իրականացվում է ականանետերի արտադրություն, արդյոք դրան զուգահեռ նաև թարմացվո՞ւմ է զինված ուժերի համապատասխան սպառազինությունը, թե՞ դեռեւս փորձարկումների փուլում է։
- Թույլ տվեք պաշտպանության նախարարության ձեռքբերումների մասին չմեկնաբանել, այլ միայն ասել, որ սրանք փորձնական խմբաքանակներ են եւ հիմա էլ փորձարկումներ են անցնում: Փորձարկումներից եւ զորային փորձարկումներից, նաեւ որակական չափանիշներին համապատասխանեցնելուց հետո նախատեսվում է, որ դրանք կներկայացվեն նաեւ մեր պաշտպանական գերատեսչությանը, բայց՝ ըստ ընթացակարգերի: Գնումներն արդեն մեր շրջանակներից դուրս են:
- Բացի անօդաչու թռչող սարքերից, կա՞ն հայկական արտադրության այլ զինատեսակներ, որոնք օգտագործվել են Տավուշում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ժամանակ։
- Տարբեր տեսակի զինամթերք եւ զինատեսակներ կան, որոնք Հայաստանում արտադրվում են եւ մատակարարվում պաշտպանության նախարարությանը, թե դրանցից որոնք են կիրառվել եւ որոնք՝ ոչ, թույլ տվեք չմեկնաբանել, բայց դրանք բազմաթիվ են:
- Նախորդ տարվա հոկտեմբերին հայտարարվել էր համահայկական թվային պլատֆորմ ստեղծելու գաղափարի մասին, ի՞նչ փուլում է այն:
- Համահայկական թվային պլատֆորմի հարցով կա աշխատանքային խումբ, որը զբաղվում է դրանով: Մեր տեղեկություններով՝ այս պահին կա ծրագրավորողների խումբ, որն արդեն զբաղվում է պլատֆորմի մշակմամբ: Այս հարցով մենք պատրաստվում ենք քննարկում ունենալ արդեն նախաձեռնող խմբի հետ եւ այդ շրջանակներում նորությունների մասին առավել մանրամասն կհայտնենք:
- «Յուքոմ»-ի խափանման հետ կապված դեպքից հետո մասնագետները կարծիք էին հայտնում, որ Հայաստանը պետք է ունենա կրիտիկական ենթակառուցվածքներ: Ի՞նչ կարծիք ունեք այդ մասին:
- Ճիշտն ասած՝ չգիտեմ՝ ինչ ենթակառուցվածքների մասին է խոսքը, բայց «Յուքոմ»-ը կոմերցիոն ընկերություն է եւ որոշակի կարգավորման շրջանակներում է գտնվում: Եթե թվայնացման ռազմավարության շրջանակներին նայենք, մենք ունենք կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ ճանապարհային քարտեզ: Միջնաժամկետ, երկարաժամկետ առումով մենք նախատեսում ենք, որ պետական ամպային եւ ֆիզիկական ենթակառուցվածքներ պիտի լինեն: Կարող են լինել նաեւ կիսապետական, բայց խոսքը վերաբերում է նրան, որ մենք ենթակառուցվածքների եւ թվային ծառայությունների ավելի լայն հնարավորություններ պիտի ունենանք: Այդ մասին նախանշված է ռազմավարության մեջ, այն ունի թե՛ ենթակառուցվածքային եւ թե՛ ծրագրային հարթություններ: Եվ այստեղ, այո՛, կարեւորվում է ենթակառուցվածքներ ունենալու եւ դրանք զարգացնելու հանգամանքը, եթե դրա մասին է խոսքը: