Մենք շարունակական աշխատանքներ ենք տանում էլեկտրոնային կառավարման նոր գործիքների ներդրման նպատակով։ Այս մասին այսօր ՀՀ Կառավարության նիստում հայտարարեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։
«2020 թվականի ՄԱԿ-ի էլեկտրոնային կառավարման զարգացման ցուցչի համաձայն՝ Հայաստանը 193 երկրների ցանկից զբաղեցրել է 68-րդ տեղը՝ նախորդ զեկույցի համեմատ բարելավելով իր դիրքերը 19 կետով»,- նշեց Ավինյանը։
Նրա խոսքով՝ էլեկտրոնային մասնակցության ցուցչով Հայաստանն ընդգրկված է ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող երկրների ցանկում։
«Մենք ցանկանում ենք էլեկտրոնային կառավարման գործիքների միջոցով է՛լ ավելի խթանել քաղաքացիների ներգրավվածությունը որոշումների կայացման գործընթացում։ Այս առումով ուզում եմ տեղեկացնել, որ գործարկվել է էլեկտրոնային ժողովրդավարության եւ մասնակցային կառավարման եւս մեկ կարեւոր գործիք։ Հանրագրերի էլեկտրոնային միասնական հարթակը՝ е-petition.am կամ հայատառ հանրագիր.հայ դոմեյնների ներքո»,- ասաց փոխվարչապետը։
Նա նշեց, որ սա change.org հարթակի հայկական տարբերակն է։
«Ուզում եմ նաեւ հանրագրի մասին մի փոքր խոսել. հանրագիրը հանրային նշանակություն ունեցող հարցերի վերաբերյալ գրություն է, որի միջոցով մեր քաղաքացիները կարող են ներկայացնել տնտեսական, քաղաքական, սոցիալական եւ այլ ոլորտներին վերաբերող հարցերի կարգավորման կամ գործող իրավակարգավորումների կատարելագործման վերաբերյալ առաջարկություններ կամ էլ կոնկրետ պետական, տեղական եւ ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնատար անձանց թերությունների շտկման կամ գործունեության բարելավման մասին հաղորդում»,- ասաց Ավինյանը։
Նրա խոսքով՝ հանրագրերի էլեկտրոնային միասնական հարթակը հնարավորություն է տալու էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնել անհատական եւ կոլեկտիվ հանրագրեր, աջակցել ներկայացվող նախաձեռնություններին, հետեւել հանրագրի ընթացքին եւ էլեկտրոնային եղանակով ստանալ հանրագրի պատասխանը։
«Ուզում եմ հատուկ շեշտել, որ այս հարթակում տեղի ունեցող պրոցեսներին Կառավարությունը մեծ ուշադրությամբ է հետեւելու եւ ականջալուր լինելու»,- նշեց փոխվարչապետը։