Երեւանի «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանը այսօր հրավիրել էր մամուլի ասուլիս՝ խոսելու ԿԳՄՍ նախարարությունից վերջերս ստացած գրության մասին, որի համաձայն՝ նա պետք է լքի պաշտոնը տարիքի բերումով:
Զրույցի ընթացքում նա հայտնեց, որ այսօր իր ծննդյան օրն է, եւ որ ամեն տարի այս օրը «սեբաստացիներն» իրար նվեր են մատուցում․ «Որովհետեւ չկա ինձ համար ավելի լավ նվեր, քան կրթահամալիրն ընտրած նոր քաղաքացիները։ Ես իրենց նվիրում եմ նոր ուսումնական տարի, իրենք էլ՝ այդ ուրախությունն ինձ։ Մենք փոխանակում ենք այդ օրը»։
Անդրադառնալով ԿԳՄՍՆ-ի պահանջին՝ Բլեյանն ասաց, որ իրենք միշտ կգործեն օրենքի դաշտում, բայց եւ շեշտեց, որ ինքը «Սեբաստացիներ» կրթական համայնքի ստեղծած, պահած, պահպանած, մեծացրած զավակն է։
«Իմ գործատուն (ու պաշտոնից հեռացնողը-խմբ.) կարող է լինել միայն «Սեբաստացիներ» կրթական համայնքը՝ մեծով, պստիկով. հենց իրենց մեջ մի փոքր կասկած առաջանա, որ ես իրենց մեջ ամենաերիտասարդը չեմ, ամենաեռանդունը չեմ, ամենանվիրվածը չեմ իմ գործին, առաքելությանը»,- ասաց Բլեյանը։ Նա հայտարարեց, որ աշխատանքից փախչող չէ, որովհետեւ խոսքն իր զավակի մասին է․ ««Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրն իմ զավակն է»։
Աշոտ Բլեյանը նաեւ անդրադարձավ օրեր առաջ դպրոցից կատարված գողության միջադեպին: Նրա համոզմամբ՝ տղան, որ գողացել է մի քանի նոթբուք, մոլորված է։ «Վստահ եմ՝ կգտնեն, որովհետեւ համապատասխան սարքերն արձանագրել են։ Ես չեմ ուզի, որ այդ տղան ընկնի բանտ, քանի որ հնարավոր է՝ օգնության կարիք ունի։ Մենք ո՛չ նյութական, ո՛չ որեւէ վնաս չենք կրել»,- ասաց Բլեյանը։
Նա խոսեց դպրոցի մի շարք առավելությունների, «սեբաստացիներ»-ի, իրենց առօրյայի, բազմաթիվ ծրագրերի մասին ու վստահեցրեց, որ «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրը 31 տարում ստեղծել է բրենդ մանկավարժության մեջ։
Հարցին, թե ի՞նչ է անելու, Բլեյանը պատասխանեց, որ վաղը «սեբաստացիներ»-ի մի մեծ խմբի հետ ուղեւորվելու է դեպի Արատես, որտեղ սովորողները մնալու են 2 շաբաթ։ Ամսի 7-ին ինքը վերադառնում է եւ արդեն ունի իր աշխատանքային օրակարգը, կրթահամալիրն էլ պատրաստվելու է իր սեպտեմբերի 14-ին (առաջին դասարանցիները դպրոց կգնան ամսի 14-ին, մյուսները՝ 15-ին)։
Նա իր զարմանքն արտահայտեց, թե ինչու ԿԳՄՍՆ-ն չի ուրախանում, որ նման դպրոց ունի, քանի որ այն տարածվում է, պահանջարկ ունի։ «Էն ամենագեշ երազում անգամ չենք մտածել, որ կարող է դիմադրություն լինել»,- ասաց կրթահամալիրի տնօրենը՝ պատմելով, որ մի շարք ծրագրեր էին գծագրել ու չեն էլ պատկերացրել, որ նման դեպք կարող է լինել։
«Ունենալով հնարավորություն ստեղծելու մասնավոր դպրոց՝ ես գիտակցորեն ստեղծել եմ հանրային դպրոց, որտեղ բովանդակության տերը նրանք են, որոնք այն ստեղծում են, այսինքն՝ ուսուցիչները։ Շենքի տերը մենք չենք, հողի տերը մենք չենք, հիմնադիրը Կառավարությունն է, համահիմնադիրը՝ «Սեբաստացիներ» կրթական համալիրը»,- ասաց Բլեյանը, որից հետո հրավիրեց բոլոր լրագրողներին շրջելու կրթահամալիրի շենքերով, ծանոթանալու այն աշխարհին, որը ստեղծել են «սեբաստացիները»՝ վստահեցնելով, որ մենք Բանգլադեշ թաղամասը, որտեղ գտնվում է դպրոցը, լավ չենք ճանաչում։
Հավելենք, որ «Մխիթար-Սեբաստացի» կրթահամալիրը պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություն է (ՊՈԱԿ): ՊՈԱԿ-ների մասին օրենքի համաձայն՝ տնօրենը կարող է պաշտոնավարել մինչեւ 65 տարեկանը: Բլեյանի ազատման հեռանկարը հանրային կարծիքը երկու մասի է բաժանել: Մի մասը վստահ է, որ օրենքը պետք է վերաբերի բոլորին, մյուս մասը կարծում է, որ Աշոտ Բլեյանի դեպքում պետք է բացառություն արվի՝ հաշվի առնելով, թե ինչ հեղինակավոր կրթօջախ է կարողացել ստեղծել, նաև՝ նրա երիտասարդական եռանդն ու ավյունը, որով աշխատում եւ ոգեւորում է մյուսներին: