Ազգային ժողովն արտահերթ նիստում այսօր առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Տեղական ինքնակառավարման մասին» եւ «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքներում փոփոխություն կատարելու մասին նախագծերը։
Առաջարկվող փոփոխությունները, որոնց նպատակը Հայաստանում աշխարհազորի ստեղծումն է, հեղինակել է Կառավարությունը։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխանախարար Վաչե Տերտերյանը դրանք Ազգային ժողովում ներկայացնելիս նշեց, որ պայմանավորված են Հայաստանում աշխարհազորի ձևավորման և այդ աշխատանքները համակարգված ու արդյունավետ կատարելու անհրաժեշտությամբ։
«Մեր նախագծերով ենթադրվում է, որ տեղական ինքնակառավարման մարմինները կունենան նոր տեղակալ, որը կզբաղվի աշխարհազորի կազմակերպման և աշխարհազորային բրիգադի ղեկավարման աշխատանքներով։ Այդ հաստիքը ժամանակավոր չէ, այլ մշտական: Նրանց պաշտոնի կնշանակի և պաշտոնից կազատի համայնքի ղեկավարը՝ բացառությամբ համամասնական ընտրակարգով ընտրված համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալի։ Նա կիրականացնի համայնքապետարանի աշխատակազմի կանոնադրությամբ իրեն վերապահված գործառույթները, կփոխարինի նաև համայնքի ղեկավարին բացակայության ընթացքում»,- ասաց Տերտերյանը»։
Անդրադառնալով կոնկրետ «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններին՝ Վաչե Տերտերյանն ընդգծեց, որ Երևան քաղաքի պարագայում քաղաքապետի նոր տեղակալի հաստիք է ավելացվում։ «Տեղակալը բացառապես և ուղիղ կզբաղվի իմ նշած և արդեն օրենքով ամրագրված գործառույթներով: Երեք տեղակալի փոխարեն առաջարկել ենք չորս տեղակալ»,- նշեց նա։
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովը օրերս կայացած արտահերթ նիստի ընթացքում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել էր «Պաշտպանության մասին» օրենքում և հարակից օրենքներում լրացումներ կատարելու վերաբերյալ օրենքի նախագիծը, որով Հայաստանի Հանրապետությունում ստեղծվելու է աշխարհազոր։
Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրեց, որ վաղը՝ նոյեմբերի 3-ին՝ 13։00-ին, տեղի կունենա առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագծերի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը։